Dlaczego tak przytyłem?

Witam, mam 22 lata moja waga utrzymywała się na poziomie 55/58 kg. W 6 miesięcy przytyłam do wagi ze ważę teraz 72 kg. Dodam że mam 170 cm wzrostu oraz moja aktywność fizyczna wtedy jak i teraz jest taka sama jak i jem tyle samo i to samo. Jestem chłopakiem.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

jeżeli Pana styl życia inne czynniki mogące wpłynąć na masę ciała nie uległy zmianie istnieje prawdopodobieństwo np. zaburzeń hormonalnych.

Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym , który zleci wykonanie odpowiednich badań krwi.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego boję się przytyć?

Witam! Mam na imię Renata. Mam 30 lat i uważam, że mam udane życie osobiste, a jednak jest coś, co mnie bardzo dręczy: otóż panicznie boję się, że utyję.

Wszystko to zaczęło się gdy byłam w ciąży. Około 6 m-ca ciąży okazało się, że mam tzw. zatrucie ciążowe. Byłam wtedy bardzo spuchnięta i przy moim wzroście, 145 cm, ważyłam aż 65 kg. Nie mogłam zrozumieć dlaczego ludzie nie rozumieją tego, że nie jestem gruba tylko po prostu chora! Szwagierka wraz z teściową mówiły, że one będąc przy nadziei aż tak nie wyglądały i to jeszcze bardziej mnie dołowało, nie mówiąc już o stwierdzeniach znajomych: ale jesteś nalana, grubiutka, kiedy pękniesz piłeczko itp.

Po porodzie dosyć szybko chudłam co też nie podobało się ani mojej teściowej, ani szwagierce i codziennie dochodziło do tego, że teściowa porównywała mnie i swoją córunię i rzucała różnymi stwierdzeniami oraz tekstami typu, która z nas jest szersza itp. Teraz ważę 41 kg przy wzroście 145 cm i strasznie boję się, że przytyję. Boję się jeść, a jak już zjem troszkę więcej niż zwykle to zmuszam się do wymiotów, średnio 1 raz dziennie. Codziennie się ważę i mierzę!

Nie wiem co się ze mną stało - wcześniej nie przywiązywałam tak dużej wagi do swojej sylwetki, a teraz bycie szczuplejszą od innych stało się dla mnie priorytetem! Co się ze mną dzieje?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

W tej sytuacji polecam Pani kontakt z psychoterapeuta specjalizującym się w terapii zaburzeń odżywiania. Opisywane przez Panią problemy: prowokowanie wymiotów, koncentracja na wadze i sylwetce, stały lęk przed przytyciem może wskazywać na początki bulimii lub anoreksji.

Większość klinicystów uważa, że bulimia i anoreksja mają swoje źródło przede wszystkim w obniżonej samoocenie, problemach z samoakceptacją oraz ekspresją emocji i potrzeb. To prawda, że trudno zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie oceniają innych przez pryzmat wyglądu, sylwetki lub innych wybranych cech, tak jakby stanowiło to o wartości całego człowieka. Nie mamy jednak zwykle istotnego wpływu na to, co myślą i czują inni ludzie.

Pani jest osobą szukającą pomocy dla siebie z powodu niepokojących objawów - proponuje więc, aby zastanowić się, dlaczego ocena innych osób ma tak duży wpływ na Pani samopoczucie i zachowanie, jaka może być tego przyczyna. Być może krytyka ze strony otoczenia uruchamia Pani negatywne myśli na swój temat, np. "Jeśli nie spełniam oczekiwań innych, jestem bezwartościowa".

Do powstania tego typu przekonań i zasad mogło dojść, np. w czasie dzieciństwa, w związku z doświadczeniami dotyczącymi relacji z ważnymi osobami (zwykle - rodzicami). Przeformułowanie tych przekonań w procesie terapii umożliwia poprawę samopoczucia i ustąpienie objawów. Psychoterapia to kilka etapów, np. rozpoznawanie myśli i emocji, ich znaczenia.

Polecam Pani informacje dostępne w naszym portalu AbcAnoreksja.

Z pozdrowieniami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego nie mogę przytyć?

Mam 17 lat, ok. 172 cm wzrostu i ważę 60 kg, jestem mężczyzną. Mam straszny problem z wagą. Bardzo chce przytyć, ale nie wiem jak. Nie chce jeść fast foodów, bo od tego będę miał tylko duży brzuch. Co zrobić ?
MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała według wieku, wzrostu i płci wskazuje na normę.
Jeśli chcesz możesz zacząć chodzić na siłownię, aby zwiększyć swoją masę mięśniową. Musisz jednak wiedzieć, że równie ważne jest prawidłowe odżywianie. Mimo iż jesteś bardzo szczupły nie powinieneś nadrabiać kilogramów jedząc słodycze, produkty typu fast-food czy pijąc słodkie i gazowane napoje. Dostarczają one bowiem kalorii, ale nie mają prawie żadnych wartości odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju i regeneracji mięśni po wysiłku. Dlatego powinieneś odżywiać się zdrowo i sięgać po pełnowartościowe produkty.

Postaraj się stosować do poniższych zaleceń:

- Zwiększ częstość posiłków- przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie),
- Odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
- Jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości- zdrowe i pożywne np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce,
- Nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do  tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal)
- Zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki takie jak- do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona.
- Unikaj jednak pustych kalorii- słodyczy, produktów typu fast-food- zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową.
- Przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone- ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby)
- Po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste- owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny)
- Jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste- unikaj tłustych)
- Jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych
- Nie zapominaj o warzywach

Dodatkowe informacje dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz w artykule

http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty