Dlaczego waga ciała pomimo diety wzrasta?

Mam pytanie odnośnie swojej masy ciała. Około 4 miesięcy temu rozpoczęłam odchudzanie. Na początku waga spadała, teraz znowu się podwyższa. Czym to może być spowodowane? Czy może być to skutek przyrosty tkanki mięśniowej? Dodam, że podczas ważenia waga wskazuje 16% tłuszczu, 40% mięśni, 3% kości a reszta to woda. Mam 162 cm wzrostu, a waga to 66 kg, 20 lat. Jak zinterpretować te wyniki? Czy procent tłuszczu jest za duży?

Witam, prawidłowa zawartość tłuszczu w ciele kobiety, powinna być na poziomie: 21-33%. Taki wynik, wskazywałby na zbyt małą jego zawartość. Wszystko też zależy od tego, w jakich warunkach oraz na jakiej wadze, dokonywała Pani pomiaru składu ciała, gdyż niektóre mogą zaniżać procentowy udział tkanki tłuszczowej. Wzrost masy ciała może wskazywać na przyrost tkanki mięśniowej, ale może również wynikać ze spowolnienia metabolizmu wynikającego zbyt niską podażą energii lub występującą insulinoopornością. Warto wykonać badanie glukozy i insuliny na czczo, z wyliczeniem wskaźnika HOMA, który pokaże czy problem z wrażliwością na insulinę u Pani występuje. Żeby móc dokładnie zdiagnozować problem, należałoby skonsultować swój sposób odżywiania z dietetykiem - być może nieświadomie popełnia Pani jakieś błędy żywieniowe, które rzutują na Pani masę ciała. Pozdrawiam!