Do jakiego lekarza najlepiej się udać przy moich objawach?

Witam, jestem już tak zmartwiona, ze muszę tutaj szukac pomocy. Jestem kobieta i mam 20 lat, od jakiegoś roku mam problemy z żołądkiem, zaczęło się od nagłych skurczowych bólów, które trwały dzień/max 2 a potem ustawały, niedawno zaczął bolec mnie brzuch po lewej stronie nad biodrem, tak samo skurczowy ale tak mocny, ze ruszyć się nie mogłam. Teraz jestem w kropce, bo brzuch boli mnie cały czas, do tego mam mdłości, jest mi ciagle niedobrze, drętwieją mi ręce i nogi, ciagle mam zgage, zaparcia, wzdęcia, jestem ciagle senna, mam zawroty głowy, problemy z koncentracja, z pamięcią, ze wzrokiem i słuchem, nie czuje głodu, a wcześniej wrecz miałam napady obżarstwa mimo, ze byłam najedzona to i tak musiałam coś jeszcze zjeść, dodam ze nje mam problemu z nadwaga mam 175 cm wzrostu i wazę ok 65 kg. Jestem bardzo osłabiona, jak gdzies wychodzę z domu to się boje, bo jest mi tak słabo, ze odrazu mam mroczki przed oczami i szumi mi w uszach jakbym zaraz miała zemdleć (kiedyś miałam pare epizodów ze mdlalam, wszystkie badania były w normie, wiec to najprawdopodobniej na poziomie stresowym). Mam jeszcze uderzenia gorąca co jakiś czas, nagle oblewam się cała potem i mam bardzo płytki oddech. Mam wrażenie, ze mój organizm gnije od środka a ja kompletnie nie wiem co mam robić, tym bardziej w czasach pandemii. To wszystko się skumulowało a ja jestem totalnie bezradna, bo nawet nie wiem do jakiego lekarza mam się wybrać. Błagam niech ktoś z Państwa mi powie co mi jest i jakie badania powinnam wykonać. Z góry dziękuje za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję, że zechciała Pani podzielić się swoimi problemami. Te wszystkie dolegliwością z pewnością są dla Pani bardzo przykre i męczące, rodzą obawy o swoje zdrowie i dodatkowy stres. Niestety, jak zapewne Pani zdaje sobie sprawę, niemożliwe jest postawienie diagnozy przez Internet, nawet mimo tak szczegółowego opisu. Opisywane przez Panią objawy mogą towarzyszyć wielu chorobom, a także być skutkiem przewlekłego stresu (co Pani sama podejrzewa) lub somatyczną maską zaburzeń psychicznych, np. lękowych (nerwicy).

Zdecydowana większość Pani objawów wskazuje na problemy żołądkowo-jelitowe, leczeniem których zajmuje się gastrolog. Proszę zacząć od wizyty u lekarza POZ, który zleci komplet badań podstawowych i wystawi skierowanie do specjalisty. Zapewne konieczne będzie usg jamy brzusznej oraz badanie endoskopowe (gastro- i/lub kolonoskopia). Wskazana jest także konsultacja ginekologiczna. Jeśli okaże się, że wyniki nie wskazują na konkretną chorobę, na podstawie objawów lekarz może stwierdzić u Pani tzw. zespół jelita drażliwego (IBS). IBS to bardzo częste zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego, zaliczane do tzw. chorób psychosomatycznych. Leczenie obejmuje zmianę stylu życia, stosowanie diety, wspomaganie się lekami usprawniającymi trawienie, a także wsparcie psychologiczne. Więcej na ten temat znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Pozostałe objawy, nasilające się w sytuacjach stresowych, mogą świadczyć o ich emocjonalnym podłożu. Jeśli diagnostyka nie wykaże przyczyny chorobowej, powinna Pani udać się na konsultację do dobrego psychologa i/lub psychiatry. W takiej sytuacja wskazana będzie psychoterapia (najlepiej poznawczo-behawioralna), która pomoże Pani dotrzeć do prawdziwych przyczyn złego samopoczucia i skutecznie je usunąć. W międzyczasie pomocne będą dla Pani wszelkie metody obniżające poziom napięcia i stresu przeżywanego w ciele. Więcej na te tematy może Pani przeczyć np. w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/nerwice-zwiazane-ze-stresem

https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.