Dziecko z wrodzoną wadą serca Z.Ebstein i zrośniętym pniem płucnym

Witam . Mam pytanie jeśli urodziłam dziecko z wrodzoną wada serca Z.Ebstein i zrośniętym pniem płucnym to czy planując kiedyś kolejną ciąże powinnam zrobić badania genetyczne , o chorobie dziecka dowiedziałam się w 39tyg ciązy , maleństwo zmarło 3 tyg po porodzie :(

Lek. Tomasz Budlewski

Różne sa przyczyny wad serca część z nich to np wynik działania jakiegos szkodliwego czynnika w konretnej ciąży i wówwczas w kolejnej ciąży gdy ten czynnik nie działa szansa na zdrowe dziecko jest taka jak u innych kobiet, ale czasem faktycznie wada serca ma podłoże genetyczne. niestety trudno to stwierdzić. Jeśli dziecko miało tylko i wyłącznie wadę serca to jest to na pewno lepsza sytuacja... jednak sugeruje wizyte w poradni genetycznej jesli ma Pani watpliwości lub dokładniejsze pytania