Efekt jojo podczas odchudzania

mam 27lat i cierpie na duża nadwagę bo warze 105kg mam165 wzrostu chce zrzucić te co mi sie uda zrzucić parę to spowrotem nabieram chodz unikam jedzenia na noc i wogule mało co jem

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Z efektem jo-jo najlepiej walczyć za pomocą aktywności fizycznej. Należy również uregulować pory posiłków i dbać o odpowiednią ilość kalorii w diecie.

Aby uniknąć efektu ponownego przybierania na wadze, odchudzanie powinno przebiegać możliwie wolno czyli nie więcej niż 4 kg miesięcznie. Dietę najlepiej przeprowadzić uwzględniając zasady racjonalnego odżywiania z aktywnością fizyczną. Najważniejsze jest ustalenie zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze w trakcie diety i "wyjścia z diety". Proszę pamiętać, że okres po utracie wagi ma duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej wagi. Najlepiej skontaktować się z dietetykiem, który pomoże ustalić indywidualną terapię.

Witam, efekt jo-jo jest najczęściej konsekwencją zakończenia diety (czyli jakiś zasad i reguł, które wprowadziliśmy w swoje żywienie na jakiś czas) i powrotu do wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych. Dlatego aby tego efektu się wy strzec należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Po pierwsze i najważniejsze należy spożywać 4-5 regularnych posiłków w odstępach 3-4h. Jeść żywność różnorodną, nie należy eliminować z diety konkretnych grup produktów np. pieczywa, ziemniaków możemy jeść wszystko, ale świadomie - jedne produkty częściej w większych ilościach, inne rzadziej w mniejszych, ewentualnie możemy wybierać te zdrowsze zamienniki - pieczywo ciemne zamiast jasnego, ciemny ryż zamiast białego itp. Podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe pełnoziarniste (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, otręby, płatki owsiane, musli), warzywa. Produkty te są bogate w błonnik pokarmowy, regulują poziomy cukru we krwi i dają duże poczucie sytości. Do każdego posiłku powinno się spożywać dodatek owocowy lub warzywny, z przewaga tych warzywnych, spożywać zdrowe tłuszcze. Ograniczyć spożycie fast food, żywności przekąskowej i wysoko przetworzonej. Ale bardzo ważne przy zdrowym chudnięciu jest jedzenie - jemy nie głodujemy. Każdy organizm posiada swoje minimum kaloryczne, które jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania (praca narządów, układów) w momencie gdy nie dostarczymy tego minimum organizm nie zacznie palić tkanki tłuszczowej, dlatego wszelkie diety głodowe typu 1000kcal są nie wskazane, na takiej diecie traci się mięśnie i wodę a nie tłuszcz. Jeśli będzie miała Pani jeszcze jakieś pytania proszę pisać monika@slimbartoszyce.pl
pozdrawiam, Dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, powinna Pani udać się do dietetyka chociaż na jedną wizytę, aby uzyskać szereg informacji, aby Pani nie popełniła żadnego błędu. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Witam serdecznie,

Odchudzanie zdrowe, bez efektu jojo możliwe jest dzięki zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywności fizycznej, która daje 30%. Dieta nie może sie kojarzyć z głodówką, powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani indywidualnych potrzeb. Po szczegółowy jadłospis i zalecenia musiałaby Pani udać się do dietetyka. Wysyłam Pani podstawowe zalecenia: należy zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk