REKLAMA

Fobia społeczna i lęk przed ciążą

Nie radze juz sobie ze swoja psychika. Nie dosc ze mam jakas fobie spoleczna, nerwice natrectw, to jeszcz po kazdych pieszczotach z partnerem czy tez seksie wkrecam sobie ze moglam zajsc w ciaze. Chodze do psychologa ale nie wiem czy w sprawie tego seksu dam rade sie przed nim otworzyc( bo jak narazie w niczym mi nie pomogl a chodze juz kilka miesiecy) Co mam robic? nie radze sobie z tym wkrecaniem ciazy zamiast cieszyc sie zyciem ja sie ciagle zamartwiam.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Może warto powiedzieć psychologowi o swoich wątpliwościach, wrażeniu, że "nic sie nie zmienia"- to może być dla niego bardzo istotne i może pomóc w dalszej pracy. Druga rzecz, że jeśli nie mówi Pani o części objawów- bardzo ważnej dla Pani- trudno też oczekiwać, że praca z lękiem będzie skuteczna. To trochę tak, jakby przychodząc do lekarza pierwszego kontaktu, nie powiedzieć o części objawów. Diagnoza może sie przez to diametralnie różnić, tak jak i leczenie. Z psychologią jest podobnie. Rozumiem, że potrzebuje Pani jeszcze czasu i zaufania, na razie otwiera sie Pani na tyle, na ile potrafi. W porządku. Warto dać sobie ten czas. Warto jednak zatem także wykazać się cierpliwością także w oczekiwaniu rezultatów.

0

Witam,
w pierwszej kolejności zalecałabym otwarcie się przed psychologiem, jeśli to by nie wyszło, to nie oznacza to, ze to Pani wina, przyczyny mogą leżeć po obu stronach. Pani zawsze ma prawo do szukania jak najlepszej pomocy dla siebie. Bywa i tak, że trochę czasu trzeba, żeby znaleźć ta właściwą osobę do pomocy, a czasem może być tez i tak, ze to nasze myśli i nastawienia blokują nas przed pełnym otwarciem się w psychoterapii. Jedno jest pewne zawsze warto próbować. Cóż zaburzenia lekowe są bardzo podstępne, bywa tak, że idziemy do psychologa z konkretnym problemem, i zaczyna nam tez na jego opinii jakoś zależeć, wówczas kiedy pojawiają się nowe problemy (standard z zaburzeniu lękowym) raczej wolelibyśmy je ukryć niż omówić z psychologiem, bo trochę głupio może wyjść, takie myśli mogą się pojawiać. A może być tez i tak, że ta osoba w tym czasie i miejscu nie jest dla Pani najlepsza, ale warto jednak spróbować jeszcze z tym terapeutą, to nie zaszkodzi, w razie czego zawsze ma Pani jeszcze otwarte okno do poszukiwania nowego. Naprawdę to nic niezwykłego, że odpowiedniego czasu, miejsca i osoby do terapii się trochę szuka. Zachęcam z jednej strony do odwagi a z drugiej do szanowania siebie i poszukiwania dla siebie tego co najwłaściwsze. Pozdrawiam i życzę powodzenia, w razie wątpliwości czy problemów może się Pani także ze mną bezpośrednio kontaktować.

0

Witam Panią. Objawy, które Pani opisuje, włącznie z tym lękiem przed ciążą mówią nam generalnie o lęku, jaki Pani przeżywa we wszystkich relacjach społecznych, także w tych intymnych, najbliższych. Im mamy z ludźmi bliższe relacje, tym więcej procesów w nich zachodzi, również tych związanych z lękiem, agresją, obawami itd. Myślę, że to bardzo dobrze, że Pani poszła do psychologa, tylko ważne, żeby on był również psychoterapeutą (żeby miał dodatkowe szkolenie z psychoterapii). Psychoterapia to właśnie miejsce, gdzie poruszamy wszystkie tematy dotyczące naszych przeżyć, również te najbardziej intymne. Radziłabym więc powiedzieć swojemu terapeucie zarówno o braku poprawy w objawach, jak i o lęku przed ciążą. To, że Pani ma obawy to kolejny dowód na to, jak trudno Pani zaufać komuś w relacji. Szczera rozmowa terapeutyczna to szansa na pokonanie tego lęku. Powodzenia. Małgorzata Danielewicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Fobia społeczna związana z lękiem przed autobusami

Mam 24 lat od 2 tygodni boję się jeździć autobusami. Nigdy taka nie byłam - zawsze samodzielna "zosia samosia". Zaczęło się to od dnia w którym upał dawał we znaki a poprzednie tygodnie przysporzyły mnóstwo stresów. Później parę razy jechałam, bałam się ale dojechałam. Ostatnio znów musiałam wysiąść - tłok duszności. Od tego czasu mam lęk przed atakiem paniki w autobusie. Jestem trochę przerażona, ponieważ nie wiem czy to mój wymysł, czy ten lęk należy leczyć, czy poradzę sobie samodzielnie?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Napady lęku najczęściej pojawiają się na tle emocjonalnym. Warto skonsultować się z psychologiem- poradzenie sobie z lękami w psychoterapii zajmuje wówczas mniej czasu i skuteczniej zapobiega nawrotom.

0

To, co Pani opisuje, wygląda na agorafobię. Agorafobia często towarzyszy napadom paniki i polega na unikaniu miejsc czy sytuacji, w których napad paniki mógłby mieć miejsce. A z kolei tłok, wysoka temperatura i zaduch w autobusie sprzyja wystąpieniu napadu paniki.

Więcej o agorafobii może przeczytać Pani tu:
https://portal.abczdrowie.pl/agorafobia

W radzeniu sobie z tego typu problemem pomocna może być lektura książki "Lęk i fobia" Edmunda Bourne'a. Warto też rozważyć konsultację u psychoterapuety. W przełamywaniu problemów z agorafobią i napadami paniki szczególnie dobre i szybkie efekty daje terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to fobia społeczna?

Witam, mam 24 lata. Od kiedy pamiętam w towarzystwie trzęsą mi się ręce. Nie mogę normalnie podnieść szklanki, a jedzenie zupy łyżką jest koszmarem. Gdy jestem sama, nie mam takiego problemu. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam!

Jeżeli ma Pani obawy, że może to być fobia społeczna, to zalecałabym udanie się do lekarza psychiatry. Będzie on mógł przeprowadzić z Panią szeroki wywiad, przebadać Panią i postawić diagnozę.

Jest też możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. Praca z psychologiem pozwala na zmniejszenie lęków związanych z kontaktem z innymi osobami.

Polecam także metodę zwaną Biofeedback. Przy regularnej pracy pozwala ona na szybkie osiągnięcie rezultatów. Jest to metoda stosowana przy stanach lękowych. Pozwala na nauczenie się odpowiednich reakcji w sytuacjach stresowych i tym samym zmniejszenie odczuwanego lęku. 

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty