Gdzie mogę pójść na operację odchudzającą?

Witam! Mam 20 lat. Jestem kobietą. Ważę 65 kg przy wzroście 152cm. Mój tryb życia jest siedzący. Jedyna aktywność fizyczna to wf w szkole (w tym roku kończę IV klasę technikum). Odchudzałam się wcześniej na wielu dietach, nie pamiętam dokładnie ich nazw, gdyż było ich dużo. Ostatnio byłam na diecie kopenhaskiej. Co prawda schudłam, ale tylko 5 kg, więc nie cieszy mnie to, a dietę powtórzyć mogę dopiero po roku. W mojej rodzinie tylko dziadek ma nadwagę, a może i nawet otyłość. Nigdy wcześniej nie byłam u lekarza, ale wiem, że moja nadwaga nie jest żadną chorobą, tylko po prostu objadaniem się. Mój przykładowy jadłospis: Śniadanie: płatki na mleku (ok. 300 ml.) II śniadanie: bułka (zrobiona w domu), sok pomarańczowy (300 ml.) Obiad: zależnie co mama zrobi, ale najczęściej ziemniaki, kotlet, surówka i kompot (250 ml.) Kolacja: świeży owoc Zazwyczaj każdy mój dzień wygląda tak samo. Chcę jeszcze dodać, że nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytanie zawarte w temacie Pozdrawiam Małgorzata.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 28,13, co oznacza nadwagę.
Operacje bariatryczne wykonuje się tylko w przypadku otyłości olbrzymiej. Przy nadwadze nie ma wskazań do inwazyjnych metod odchudzania.
W każdej terapii rozpoczyna się leczenie dietą, następnie jeśli nie daje ona efektów, wspomaga się ją farmakologią. Dopiero końcowym etapem jest poddanie się operacji bariatrycznej.

Zważywszy, że występuje u Pani nadwaga powinna Pani zastosować pewne modyfikacje dietetyczne.
Powinna Pani wybierać zbożowe produkty pełnoziarniste (razowy chleb, graham, żytni, grube kasze i pełnoziarniste makarony, ryż naturalny, płatki owsiane, jęczmienne, żytnie). Należy unikać płatków kukurydzianych i tych, ze słodkimi dodatkami.

Z produktów mlecznych wskazane są naturalne i chude - 0,5% tłuszczu. Nie wskazane jest pełnotłuste mleko i słodkie jogurty, serki homogenizowane.

Należy do diety włączyć produkty gotowane i gotowane na parze oraz pieczone w folii lub rękawie. Unikać należy kotletów smażonych i wszelkich innych tłustych produktów.

Powinna Pani spożywać chude mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, duże ilości warzyw, oraz 1-2 porcje owoców dziennie. Jaja należy spożywać ok 2-3razy w tygodniu.
Ponadto należy unikać podjadania, posiłki powinny być regularne (4-5 w ciągu dnia o małej objętości).

Zrezygnować należy ze słodyczy i cukru, słodkich napojów gazowanych, żywności typu fast-food, chipsów, słonych przekąsek, ciast i produktów cukierniczych.

Pozdrawiam