Gdzie powinnam się z tym zgłosić?

Mam 22 lata od ok. 2 lat mam powiekszone wezly chlonne szyjne. Chrypka oraz bole głowy i karku które ostatnio się nasilają. Co mi może dolegać? Gdzie powinnam się zgłosić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Węzły chłonne występują na cały ciele, a najwięcej znajduje się w okolicach szyi, pod pachami, w okolicach pachwin, pod żuchwą i za uszami. Pełnią one funkcje obronne organizmu, filtrują limfę oraz produkują komórki odpowiedzialne za zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów.

Powiększone węzły chłonne zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Czasami natomiast może towarzyszyć temu obrzęk, ból gardła, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, spadek odporności oraz senność. Dolegliwość ta występuje również przy chorobach odzwierzęcych oraz zaburzeniach autoimmunologicznych.

Przy Pani opisanych dolegliwościach proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego lub hematologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Pomocne tu będą takie badania jak: USG węzłów chłonnych, pełna morfologia krwi, CRP, OB., a także poziom elektrolitów i kreatyniny w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gdzie-powinnam-sie-z-tym-zglosic

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.