Ile kalorii powinna spożywać 11-latka gdy się odchudza?

Bardzo zależy mi na odchudzeniu się! Więc ile kcal powinnam spożywać na dzień? Mam 11 lat, wzrostu mam ok.165 cm, a ważę 65 kg. Co ja mam zrobić? Czy to jeszcze możliwe, żebym była chuda i żeby spadła mi waga do ok. 47 kg?

11 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że Twoja waga mieści się w granicach normy. W Twoim wieku diety powodują rozregulowanie organizmu i w przyszłości są poważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia otyłości. Poza tym jesteś jeszcze młoda i niedobory witamin oraz mikroelementów mogą wpłynąć negatywnie na Twój rozwój fizyczny oraz naukę. Najlepszym sposobem dla Ciebie na pozbycie się kilku kilogramów jest sport. Ukształtuje on Twoją sylwetkę, wzmocni mięśnie i spowoduje utratę zbędnego tłuszczu bez potrzeby specjalnego ograniczania kalorii. Wystarczy wykonywać wysiłek fizyczny (np. pływanie, bieganie, taniec) przez godzinę, 3 razy w tygodniu, aby zobaczyć efekty.

Odnośnie diety - staraj się nie podjadać czipsów ani słodyczy, a na przekąskę wybierać ulubione warzywa i owoce. Gazowane napoje, które są niedocenianym źródłem kalorii zastąp wodą mineralną gazowaną bądź niegazowaną. Postaraj się by Twoje kanapki do szkoły były robione z pieczywa pełnoziarnistego. W ciągu dnia powinnaś spożywać 5-6 posiłków dzięki czemu nie będziesz odczuwała głodu i chęć sięgnięcia po niezdrową przekąskę będzie słabsza.

Poproś mamę o pomoc i wspólnie ustalcie zdrowy jadłospis dla całej rodziny. Życzę powodzenia i pamiętaj, że umiar i zdrowy rozsądek w odchudzaniu jest najważniejszy!