Witam serdecznie,
Zacznę od tego, że 3-4posiłki o których Pan wspomina to zdecydowanie za mało!! Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel.506225670
Mgr Joanna Wasiluk
Na początk prosze zrobic wszystkie podstawowe pytania, żeby miec pewnosc, ze niska masa ciała nie jest wynikiem jakigoś zaburzenia. Jeśli wszystko bedzie ok to trzeba po prostu zwiekszyc kalorycznosc spożywanych posiłków, od 500 do 1000 kcal dziennie ponad dobowe zapotrzebowanie.
Witam, współpracę z dietetykiem należałoby rozpocząć od ustalenia przyczyn niedoboru masy ciała, od oceny składu ciała, ale przede wszystkim od poznania dotychczasowego sposobu żywienia.Być może dieta jest niedoborowa energetycznie i w niezbędne składniki, stąd taka masa ciała. Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam
3 lub 4 posiłki na dzień mogą nie pokrywać zapotrzebowania kalorycznego, należy wykonać ocenę sposobu żywienia a następnie określić podstawową przemianę materii i do tego doliczyć aktywność fizyczną. Na tych podstawach mozna już układać dietę.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak przytyć 15 kilogramów? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak szybko przybrać na wadze przy wadze 50 kg? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na przybranie masy – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na wzrost masy ciała – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak przytyć ok. 20 kg? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Praca fizyczna a przybranie na wadze – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zdrowo przytyć w wieku 19 lat? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zwiększyć masę ciała u 18-latka? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odzyskanie utraconych kilkogramów – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak przytyć 10 kg w wieku 19 lat? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Przemiana materii - podstawowa i całkowita
Przemiana materii to ogół przemian biochemicznych
Uważaj na ocet jabłkowy. Jest zdrowy, ale musisz przestrzegać kilku zasad
Właściwości octu jabłkowego Ocet jabłkowy może bar
Termogeneza - na czym polega i kiedy zachodzi?
Termogeneza to reakcja termoregulacyjna zwierząt s