Ile powinna ważyć 12-latka i jaką dietę zastosować?

Ważę 48 kg przy wzroście 158,5 cm. Mam taki dylemat, że ważę za dużo i jestem gruba. Nie stosowałam diety, bo nie wiem jaka będzie dla mnie właściwa. Czy jestem za gruba?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Według BMI i siatek centylowch Twoja masa jest proporcjonalna do wzrostu i mieści się w granicach normy, więc nie ma powodu, abyś się odchudzała. Nie jesteś za gruba i nie potrzebujesz diet, które w Twoim wieku nie są wskazane. Powinnaś odżywiać się racjonalnie i zdrowo, aby wspomagać rozwój swojego organizmu w wieku dorastania.

Właściwa dieta dla Ciebie, to taka która będzie bogata w witaminy i sole mineralne pochodzące z warzyw oraz owoców, węglowodany złożone z pełnoziarnistych produktów zbożowych, białko z chudego mięsa, nabiału, jaj i ryb oraz wielonienasycone tłuszcze z olejów roślinnych.

Powinnaś unikać słodyczy, fast foodów i innych wysokokalorycznych produktów.

Więcej wskazówek znajdziesz na: http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.

Pozdrawiam