Ile powinna ważyć 12 latka? Pomocy

Proszę by ktoś odpowiedział na moje pytanie! W tym roku kończę 12 lat mam ok 161 wzrostu i ważę 48 kilo! Moje koleżanki ważą o wiele mniej. Co ma zrobić???
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Twoja masa ciała jak i wzrost znajdują się w normie wieku, biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich. Nie ma w związku z tym powodów do obaw.

Masa ciała zależy także od wzrostu, w Twoim przypadku masa ciała jest jak najbardziej proporcjonalna do wzrostu, wg wskaźnika BMI niższa masa ciała przy tym wzroście sugeruje już niedowagę, dlatego należy dbać o odpowiednie odżywianie pod względem jakościowym i ilościowym.
Jeśli chodzi o masę ciała należną do wieku to w przypadku 12-letniej dziewczynki optymalna masa ciała powinna znajdować się w przedziale 35-50 kg.