Ile powinno ważyć 11-letnie dziecko?

Ile powinna ważyć 11 letnia (11 skończy w sierpniu) dziewczynka o wzroście 138cm? Waży tylko 29kg. Czy ma niedowagę? Co musi jeść, aby przytyć? Martwię się o nią.

Dzień dobry,

Pani córka znajduje się w okolicy 3-percentyla w siatce centylowej - co informuje nas o niskiej masie ciała. Wzrost masy ciała możliwy jest przez ustlenie odpowiedniego jadłospis - tutaj pomoże Pani dietetyk, który porozmawia zarówno z Panią jak i z córką - tak aby dieta była dostosowana do jej preferencji smakowych, a równocześnie umożliwiła wzrost masy ciała.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Dzień dobry! Norma wagowa dla dziewczynki w wieku 11 lat jest dość szeroka i rozpoczyna się od 24kg, optymalna waga to 36-38kg. Zatem podana waga 29g przy wzroście 138cm mieści się w normie i nie stanowi niedowagi. Aby przyrost masy ciała był nadal prawidłowy z wiekiem proszę zwrócić uwagę na jakość spożywanych posiłków. Dobre gatunkowo mięso, ryby, warzywa i owoce dostarczą potrzebnych składników do rozwoju tak fizycznego, jak i umysłowego. Pozdrawiam serdecznie.