Jak dalej postępować przy takim wyniku morfologii?

Dzień dobry, robiłam ostatnio morfologie i żelazo, wyszedł mi niedobór żelaza i podwyższona ilość erytrocytów, hemoglobiny i hemakrytu. Wypiłam pół litra wody przed badaniem jednak chciałabym zapytać czy to może być związane z ogólnym odwodnieniem organizmu czy jednak coś innego? Gdyż zastanawiam się czy przed wizytą u mojej lekarki powtórzyć morfologie lub zrobić morfologie z rozmazem. Dodam że udałam się głównie na badanie krwi z powodu codziennych bóli głowy, które męczą mnie już od dłuższego czasu.
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

To bardzo dobrze, że monitoruje Pani swoje zdrowie i poświęca uwagę wynikom badań. Niedobór żelaza przy jednoczesnym podwyższeniu ilości erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu może nieco dezorientować, gdyż zazwyczaj niedobór żelaza prowadzi do obniżenia tych wartości. Istnieje ewentualność, że takie wyniki mogą być związane z odwodnieniem organizmu, które może skutkować względnym zwiększeniem tych parametrów poprzez zmniejszenie objętości płynu krążącego. Pół litra wody przed badaniem niewielka ilość, a jeśli Pani ogólny poziom nawodnienia jest niski, mogło to wpłynąć na wyniki.

W tej sytuacji warto rozważyć badanie poziomu ferrytyny, które jest ważnym wskaźnikiem zapasów żelaza w organizmie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna. Ferrytyna to białko, które magazynuje żelazo. Niski poziom ferrytyny, przy normalnych wartościach hemoglobiny i erytrocytów, może wskazywać na początkową fazę niedoboru żelaza. Badanie to może dostarczyć cennych informacji o stanie zapasów żelaza w organizmie i pomóc w dokładniejszej ocenie przyczyn Pani dolegliwości, w tym codziennych bólów głowy.

Bóle głowy, o których Pani wspomniała, mogą mieć różne przyczyny, w tym faktycznie mogą być związane z niedoborem żelaza lub ogólnym stanem nawodnienia, ale również mogą być mieć inne źródło.

Zanim uda się Pani na wizytę u lekarza, może być pomocne ponowne wykonanie morfologii krwi, zwłaszcza jeśli pierwsze badanie było z jakiegoś powodu niepewne lub wykonane w warunkach, które mogły wpłynąć na jego wyniki, jak np. odwodnienie. Upewnienie się, że jest Pani odpowiednio nawodniona przed badaniem, może pomóc uzyskać bardziej reprezentatywne wyniki.

Rozmaz krwi obwodowej to badanie, które może dać dodatkowe informacje na temat składu i zdrowia erytrocytów oraz innych komponentów krwi, co może być przydatne w dalszej diagnostyce.

Podczas wizyty u lekarza warto byłoby omówić nie tylko wyniki badań, ale również wspomnieć o codziennych bólach głowy i wszelkich innych dolegliwościach, których Pani doświadcza. To pomoże lekarzowi w uzyskaniu pełniejszego obrazu Pani stanu zdrowia i ewentualnym zaleceniu dalszych kroków diagnostycznych czy wdrożeniu leczenia.

Proszę dbać o siebie i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, jest to ważne dla ogólnego stanu zdrowia: https://portal.abczdrowie.pl/nawodnienie-organizmu. Życzę Pani jak najlepszego zdrowia i wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.