Jak dokładnie działa ta witamina?

Chciałabym zacząć zażywać kwas pantotenowy ( Wit. B5) w celu przyspieszenia porostu włosów. przeczytałam, że witamina ta pobudza procesy wzrostowe organizmu. Czy chodzi tylko o wzrost paznokci i włosów czy również o sam wzrost? Nie rosnę już, ale nie chciałabym bardzo pobudzić jeszcze wzrostu i urosnąć chociaż centymetra. Jak to dokładnie działa ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Witamina B5 posiada właściwości regenerujące, a przez to wpływa korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Polecana jest do suplementowania osobom, które zmagają się z problemami dermatologicznymi, jak trądzik, łuszczący się naskórek, wypadające włosy.

Przyjmuje się, że kobiety rosną do 18-20 roku życia, zaś mężczyźni do 21 ( mogą się zdarzyć pewne rozbieżności ze względu na genetykę, stan układu hormonalnego, dietę, aktywność itp.). możemy więc przyjąć, że u Pani proces ten już się zakończył, a suplementowanie witaminy B5 nie powinno tego zmienić.

Zanim jednak zdecyduje się Pani na supelementowanie jakiegokolwiek preparatu, zachęcamy do skontaktowania się wcześniej z lekarzem rodzinnym. Specjalista może zlecić badania, by ocenić stan zdrowia i stwierdzić, czy dodatkowe przyjmowanie witamin (i jakich konkretnie) jest wskazane – być może okaże się, że potrzebuje Pani uzupełnienia diety również o inne ważne składniki odżywcze.

Więcej informacji o witaminie B% znajdzie Pani w artykułach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-b5

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-pantotenowy-witamina-b5

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.