Jak dużo płynów powinnam przyjmować?

Witam, przychodzę z pytaniem o zapotrzebowanie wody. Ważę 50kg i moim celem jest jeszcze schudnąć, ale w takim sensie, że zamienić tłuszcz który mam na mięśnie. Niestety mimo mojej prawidłowej wagi, nie czuje się dobrze, ponieważ mam tendencje do odkładania się tłuszczu na brzuchu i na plecach. Z tego co obliczałam na kalkulatorach, to moje zapotrzebowanie wynosi 1750ml wody. Zaś inni piszą, że na 1kg masy ciała potrzebne jest 30ml. Mam w planach pić dziennie 2x750ml. Mam butelkę, która tyle posiada i chciałabym pić 750ml czarnej herbaty, 750ml wody z cytryną i 750ml zielonej herbaty rano kawa. Czy to dobry plan, czy to za dużo płynu dla mnie?

Dzień dobry

Pierwsze co nasuwa mi się czytając Pani wypowiedź to pytanie ile ma Pani wzrostu, że waga 50kg jest zbyt wysoka?

Po drugie to tłuszcz nie zamienia się w mięśnie.

Zalecam picie około 2l wody i nie liczenie tego co do mililitra....

Zrezygnowałabym też z czarnej herbaty.

Szczerze to uważam, że zapewne nie powinna się Pani odchudzać tylko po prostu zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe, ale mam zbyt mało informacji na Pani temat aby oceniać.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.

Temat, który Pani porusza jest bardzo istotny. Nieodpowiednia podaż płynów może bowiem wywołać wiele przykrych dolegliwości. Objawy odwodnienia to m. in. osłabienie, zawroty głowy, apatia, zmęczenie, uczucie suchości w ustach, szybsze bicie serca czy obniżenie zdolności poznawczych.

Przyjmuje się, że na jeden kilogram ciała należy przyjmować ok. 0, 02 l wody (jak podaje pacjent.gov.pl). Oczywiście nie jest to sztywne zalecenie, co oznacza, że ilość przyjmowanych płynów powinna zależeć od stanu zdrowia, wieku, aktywności fizycznej, a nawet pogody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować ok 1,5 – 2 l wody dziennie. Jeśli jednak w ciągu dnia szybko traci wodę z organizmu (np. poprzez pocenie się), na skutek intensywnej aktywności czy upału, to wtedy podaż płynów powinna być zwiększona.

Dlatego też trudno odpowiedzieć na Pani pytanie – ponieważ ważne jest to, jaki tryb życia Pani prowadzi, czy wykonuje Pani intensywne ćwiczenia w celu zrzucenia wagi, czy występują choroby przewlekłe itp.

W związku z tym, że chciałaby Pani schudnąć, zachęcamy do świadomego podejścia do tej kwestii i przede wszystkim udanie się do lekarza rodzinnego, wykonania potrzebnych badań (np. morfologii). Mając wiedzę o stanie zdrowia, będzie Pani mogła mądrze rozplanować dietę (zachęcamy do skorzystania z pomocy dietetyka), a w tym podaż płynów.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułami na naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-organizmu-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

https://zywienie.abczdrowie.pl/co-daje-picie-wody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.