Jak dziedziczy się zespół Westa?

Czy zespół westa może być odziedziczony? Kiedy ujawnia się u dzieci z predyspozycjami genetycznymi

Uwzględniając okres uszkodzenia oun objawową postać zespołu Westa dzieli się na przypadki powstałe w czasie prenatalnym, perinatalnym i postnatalnym . Największy, bo stanowiący 30–45% przypadków, udział w etiologii mają czynniki prenatalne, obejmując zwłaszcza zaburzenia rozwojowe mózgu, encefalopa-tie niedotlenieniowo-niedokrwienne, chromosomopa-tie, fakomatozy, choroby metaboliczne czy infekcje [4]. Czynniki okołoporodowe, takie jak encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna oraz noworodkowa hypoglikemia, są przyczyną około 14–25% objawowe-go zespołu Westa. Do postnatalnych przyczyn zalicza się neuroinfekcje, guzy oun, urazy mózgu, stany niedo-tlenieniowo-niedokrwienne. W obecnym stanie wiedzy przyjmuje się, że również formę idiopatyczną zespołu Westa, która jest wynikiem zależnej od wieku predyspozycji genetycznej wieloczynnikowej, związanej z chrom. X.