Jak leczyć te silne objawy lękowe?

Witam, od kilku miesięcy mam zwiększone obawy związane z przyszłością, pojawiają się ataki paniki często wieczorem i nad ranem. Głównie wtedy gdy jestem sama (jestem singlem i mieszkam sama). Dotyczą one zmian, pracy, zdrowia swojego i rodziny, sytuacji finansowej. Na chwilę obecną nie mam podstaw do lęku, a jednak boję się że jutro, za tydzień wszystko ulegnie zmianie, pojawią się same problemy. Sprawy pozytywne stanowią niewielką część, wszystko widzę wyłącznie w ciemnych barwach. Dodatkowo zauważyłam podwyższone ciśnienie ok 128/93, badam je regularnie by sprawdzić czy jest to wyjątek czy też pojawiają się problemy. Chciałabym móc chociaż trochę spokojniej podchodzić do przyszłości, która jak nieraz się przekonałam nie jest taka straszna i wiem, że dam sobie radę nieraz zadziwiająco dobrze, ale mimo to i tak panicznie się jej boję.

Witam Panią,

Przedstawione przez Panią objawy, utrzymujący się stres, niepokój,

ataki paniki oraz postrzeganie przyszłości jako czegoś przerażającego,

wskazują na zaburzenia lękowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pani życia.

Z Pani opisu można wywnioskować , że Pani lęk o przyszłość oraz związane

z tym poczucie frustracji i dyskomfortu mogą wynikać z niskiej samooceny,

braku wiary we własne możliwości i być może przykrych

doświadczeń z przeszłości.

Proszę zauważyć, że Pani lęk przed przyszłością składa się z wielu mniejszych

lęków, takich jak: lęk przed zmianami, lęk o zdrowie, lęk o finanse,

lęk przed nieznanym, być może lęk przed samotnością, lęk że Pani sobie

z czymś nie poradzi…

Proszę też zauważyć, że odczuwane przez Panią lęki, tak naprawdę

odnoszą się przede wszystkim do Pani wyobrażeń o przyszłości.

Wraz z tymi lękami rodzą się fałszywe przekonania potwierdzające

zasadność tych lęków.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani

w umyśle wypaczony obraz swojej przyszłości i samej siebie,

co pogłębia jedynie Pani frustrację, niską samoocenę

i poczucie przygnębienia.

Możliwe, że Pani podświadomość kojarzy zmianę z jakimś doświadczeniem

z przeszłości lub jakąś toksyczną krytyką i obecnie broni się przed zmianą

i paraliżuje realizację Pani działań jeszcze na etapie zamierzeń a nawet marzeń.

Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła Pani lęków

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie i swoją przyszłość z odpowiedniej

perspektywy, a także wzmocnić poczucie własnej wartości, dzięki czemu

odzyska Pani spokój i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/