Jak mogę sobie sama pomóc?

Czuję się bardzo samotna, nie chce mi się żyć ani przebywać wśród ludzi, nie potrafię dopuścić do siebie mężczyzn, bo w przeszłości byłam krzywdzona, dlatego teraz nie pozwalam im się nawet dotknąć i nie umiem nikomu zaufać.Nie chcę iść do terapeuty, bo też się zawiodłam, nie pomogły mi rozmowy i czułam się po tych spotkaniach tak, jakbym przyszła na nie tylko po to, żeby poczuć się jeszcze gorzej,więc mam dość szukania nowych terapeutów, bo i tak żaden mi nie pomoże.Jak mogę sobie sama pomóc?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Osoby, które przeżywają różnorakie dyskomforty, bardzo często w tym przeżywaniu widzą siebie i swoje otoczenie dosyć jednostronnie. Mówiąc inaczej - jeśli ktoś czuje się skrzywdzony przez los (i innych ludzi), skupia się prawie wyłącznie na takich życiowych wydarzeniach, które potwierdzić mogą tezę o skrzywdzeniu i złym losie. Z powyższego powodu kontakty z terapeutą służą między innymi - nazwijmy to - poszerzeniu optyki postrzeganego świata. Najprościej rzecz ujmując - chodzi o to, by dostrzec nie tylko to, że np. świat i ludzie nie są dla nas szczególnie przyjaźni, ale również zauważyć swój własny udział w relacji - zarówno ze światem, jak i innymi ludźmi.

Innymi słowy - niezależnie od subiektywnie postrzeganej rzeczywistości - mamy na tę rzeczywistość wpływ (a przynajmniej na jej niektóre aspekty - taki jak np. relacje z innymi ludźmi). Być może właśnie wspomniany przez Panią terapeuta ukazywał Pani nie tylko jej krzywdę, ale przede wszystkim własny udział we własnym przecież życiu - czemu trudno w zasadzie zaprzeczyć.

Tak czy inaczej wydaje się, że jeśli będzie się Pani wciąż skupiać wyłącznie na pielęgnowaniu Pani poczucia krzywdy i niezrozumienia, nie ma raczej szansy na samodzielne poradzenie sobie z problemem, o którym Pani pisze.

Z powyższego powodu sugerowałbym więc albo kontynuację wspomnianej przez Panią terapii albo rozpoczęcie nowej terapii u innego terapeuty.

Pozdrawiam.

0

Trudno sobie samemu pomóc, gdy samopoczucie jest obniżone. Nie mamy wtedy energii i często niesłusznie wszystko widzimy w czarnych barwach. Obawiam się, że nie jest Pani w stanie sama sobie pomóc. Jeśli zawodzą proste recepty jak rozwijanie zainteresowań, uprawianie sportu, czy więzi z innymi ludźmi - to znak, że pomoc z zewnątrz jest konieczna. Psychoterapia działa, gdy na to pozwalamy. Odkrywanie prawdy może boleć, dlatego warto zapewnić sobie wsparcie przynajmniej jednej zaufanej osoby. Życzę mądrej decyzji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mogę pomóc sobie sama?

Witam. Mam 19 lat. Już ponad rok temu coś się we mnie zmieniło. Przestałam mieć ochotę na... życie. Choć wśród innych zachowuję się normalnie, to wewnątrz jest mi źle. Izoluję się, nie chce mi się z nikim widywać, z nikim rozmawiać. Nie mam na nic siły, jestem ciągle zmęczona (choć to jest naturalne, bo nie mogę spać). Nie widzę sensu, aby o cokolwiek się starać, nawet nie potrafię już wyobrazić sobie przyszłości. Od trzech miesięcy jest coraz gorzej. Cały czas myślę o samobójstwie i staje się to coraz bardziej wyraźne, realne. Czy już próbowałam? Leki są mi bardzo bliskie. Łykam je z pewnego rodzaju nadzieją, że może w końcu to się skończy. Stopniowo niszczę się od środka, one prawdopodobnie powoli mnie zabijają, a ja dzięki temu nie czuję się winna... Nie potrafię już kontrolować tych myśli, one są silniejsze. Codziennie rano zastanawiam się, czy to się nie stanie właśnie dziś, czy dziś to wszystko zakończę. W domu raczej niczego się nie domyślają i nie chcę, aby się dowiedzieli. Czy jest jakiś sposób, aby było jak dawniej, aby było normalnie, abym mogła żyć...? Czy mogę to pokonać sama?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twój list bardzo mnie poruszył. Jesteś młodą dziewczyną, byłoby wspaniale, gdybyś mogła cieszyć się życiem tak, jak Twoi rówieśnicy. Wszystko, co opisałaś, wskazuje na to, że od dłuższego czasu masz objawy depresji. Piszesz, że to jest już silniejsze od Ciebie. Bardzo dobrze, że nazwałaś to wprost – jeśli coś jest silniejsze od nas, dobrze jest, abyśmy zwrócili się po pomoc do kogoś, kto może nam skutecznej pomocy udzielić.

Bardzo niepokojące są Twoje myśli o samobójstwie. Na pewno jesteś wykończona tym, z czym się zmagasz, swoim stanem. Zapytałaś, czy jest jakiś sposób, aby było jak dawniej, abyś czuła się dobrze. Takim sposobem jest wizyta w poradni psychologicznej. Na Twoim miejscu nie zwlekałabym dłużej i umówiłabym się na spotkanie z psychologiem. Najlepiej, abyś uczyniła to, jak tylko przeczytasz tę odpowiedź. Wyobraź sobie, że spotkanie z psychologiem będzie pierwszym krokiem do zmiany tego, co tak Cię męczy. Im prędzej ten krok uczynisz, tym szybciej nastąpią zmiany na lepsze.

Pozdrawiam Cię ciepło i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy sama witamina D pomoże?

Witam u mojej mamy stwierdzili silne zapalenie wątroby lecz nie dostała żadnych leków ani wytycznych. Gdy zadzwoniła do drugiego lekarza kazał brać tylko witamine D, lecz czy sama witamina pomoże? Jak leczyć dany problem? Nie pokoje się ponieważ lekarz mówił że zapalenia mogą być nawet na tle rakotwórczym.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

leczenie stanów zapalnych wątroby zależne jest od etiologii choroby. Niestety nie podaje Pani żadnych szczegółów dotyczących choroby mamy, stąd trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Wirusowe zapalenia wątroby (wywoływane przez wirusy HAV i HEV, HBV, HDV i HCV) leczy się objawowo oraz interferonem lub lekami z grupy inhibitorów odwrotnej transkryptazy. W przypadku alkoholowego zapalenia wątroby leczenie opiera się na abstynencji oraz diecie i suplementacji witamin. Niealkoholowe czy autoimmunologiczne stany zapalne wątroby, powodowane np. toksynami, lekami leczy się zarówno przyczynowo, jak i objawowo.

Więcej informacji na temat zapalenia wątroby odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-watroby-charakterystyka-alkohol-ropien oraz https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-zapalenie-watroby.

Jak Pani widzi, sposób leczenia choroby wątroby zależy od dokładnej diagnozy i ustalenia źródła problemu. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do diagnozy lekarza, a także odczuwa Pani niedosyt w związku z brakiem dostatecznego poinformowania Pani na temat dalszego postępowania terapeutycznego, proszę ponownie skonsultować się z lekarzem i zapytać o szczegóły postępowania.

Problematykę diety w leczeniu chorób zapalnych wątroby porusza materiał dostępny pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-watrobowa-jadlopspis.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty