Czy przez depresję można przestać kochać?

Czy przez depresje można przestać kochac? Mój chłopak przejawia objawy typowe dla depresji. Jest wiecznie zmęczony, ciagle śpi, nie je, płacze, jednym słowem nic mu się nie chce i nie widzi w niczym sensu. Mówi tez ze nie potrafi poczuć do mnie tego co wcześniej, ze czuje się pusty. Jednak cały czas myśli o mnie i chce spędzać ze mną czas bo twierdzi ze czuje się lepiej i zależy mu na moim szczęściu.

Witam serdecznie, depresja może być powodem wycofania się z relacji, ponieważ powoduje min apatię, obojętność emocjonalną, izolację,a to utrudnia kontakt i relacje z innymi ludźmi. Chłopak powinien być w terapii i w leczeniu farmakologicznym, Pozdrawiam

Podczas epizodu depresyjnego rzeczywiście pewne wyższe uczucia mogą być przytłumione. Podobne zaburzenia przechodzą, warto jednak zachęcić chłopaka do podjęcia konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej oraz leczenia. Znacząco przyspiesza to proces zdrowienia i pozwala zapobiegać nawrotom.

Dzień dobry,

Opisywany przez Panią stan chłopka może wskazywać na depresję. Depresja może też wpływać na zdolność Pani chłopaka do przeżywania takich uczuć jak miłość. W żadnym razie nie należy lekceważyć tego rodzaju objawów. Pani chłopak powinien w możliwie najbliższym czasie zgłosi się do lekarza psychiatry (nie trzeba skierowania). Warto również połączyć leczenie psychiatryczne ze zgłoszeniem się do psychologa/psychoterapeuty (możliwość zgłoszenia się również w ramach NFZ, potrzebne skierowanie od psychiatry lub lekarza rodzinnego).

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam,

Depresja jest chorobą która wpływa na jakość relacji a także na sposób postrzegania rzeczywistości, emocje, które się pojawiają.

Pani chłopak, który jak wynika z opisu potrzebuje specjalistycznej pomocy terapeuty w walce z depresją, wsparcia w rozpoczęciu terapii, mimo doświadczanych trudności, które przeżywa, dostrzega nadal nadzieję w waszej relacji.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek