Strach przed ludźmi, samotność, brak poczucia przynależności

Jestem DDD, a oto moje problemy: Trudno jest mi przeprowadzić swe zamiary od początku do końca. Zapalam się do pomysłu, ale nie wiem, jak dojść do celu. Żyję w izolacji od ludzi, nawet gdy pozornie jestem wśród nich. Czuję strach przed ludźmi, samotność, brak poczucia przynależności. Boję się zwłaszcza władzy i zwierzchników. W jaki sposób mogę pomóc na razie sobie sam. Bez pomocy psychologa.

Witam,

w dzieciństwie, poznając świat, uczymy się pewnych sposobów postrzegania siebie i innych ludzi oraz sposobów wchodzenia i rozumienia relacji. To tzw. schematy. Zwykle jest tak, że zdrowe, odpowiadające na potrzeby dziecka środowisko rodzinne powoduje kształtowanie się zdrowych schematów. Jeśli zaś rodzice nie potrafią odpowiedzieć na te potrzeby (bo np. pracują za dużo, wyjeżdżają często, są nieprzewidywalni czy skłonni do przemocy), wtedy w dziecku rozwijają się schematy odzwierciedlające te sytuacje. W dorosłym życiu mogą one powodować np. strach przed ludźmi czy brak poczucia przynależności.

Dobrą książką do samodzielnej pracy nad sobą jest "Program zmiany sposobu życia" - to książka do pracy właśnie nad schematami.

Pozdrawiam!