Jak przezwyciężyć strach przed ludźmi?

2 lata temu zostałam zgwałcona, od tego czasu nigdzie nie wychodzę, nie spotykam się z ludźmi. Ze względu na mój zły stan uczyłam się prywatnie - w domu. Od września mam kontynuować naukę w szkole. Myślałam, że jest już ze mną lepiej, nawet kiedyś wyszłam z inicjatywą żeby iść na zakupy, myślałam, że dam radę - niestety w połowie drogi, zawróciłam, serce biło mi jak młot, miałam wrażenie, że wszyscy na mnie patrzą, nie wytrzymałam. W domu mama zrobiła mi awanturę, że do niczego się nie nadaję, ja na prawdę chciałam iść, ale nie mogłam. Czuję wstręt do mężczyzn, boję się ich. Trudno mi wytrzymać w obecności mojego brata, choć nigdy nic złego mi nie zrobił. To mnie doprowadza do obłędu. Ranię ludzi przez to wszystko. Byłam u lekarza, był miły, uprzejmy. Po chwili, gdy się do mnie przybliżył krzyknęłam, żeby mnie zostawił w spokoju, wszystko w momencie wróciło, czułam taki sam strach jak wtedy. Boję się tego, co będzie w szkole. Rodzina powtarza mi, że tam nikt nie będzie o tym wiedział, że mam możliwość zacząć wszystko na nowo, ale ja nie wiem czy sobie poradzę, czy wytrzymam... Nie chcę żeby patrzyli na mnie jak na ofiarę.

Witam!

Gwałt to traumatyczne przeżycie, z którym kobieta nie może sobie poradzić sama. Emocje i wspomnienia są bardzo silne i zaburzają normalne funkcjonowanie. Twój lęk przed ludźmi, szczególnie mężczyznami, jest uzasadniony tym, co przeszłaś.

Gwałt jest przeżyciem, które prowadzi do poważnych konsekwencji psychicznych. Powinnaś zacząć psychoterapię w ośrodku, który zajmuje się ofiarami gwałtu. Pomoże Ci to popracować nad negatywnymi emocjami, przez co będziesz mogła powrócić do życia w społeczeństwie. Rodzina powinna Cię wspierać i pomagać w powrocie do zdrowia. Twoje problemy, bez pomocy specjalisty, będą narastały i powodowały coraz większą izolację od społeczeństwa.

Możesz także znaleźć grupę wsparcia dla kobiet z podobnym problemem jak Twój i porozmawiać o tym z osobami, które będą Cię rozumiały. Otwarcie się i rozmawianie o swoich problemach może być dla Ciebie pomocne. Twój powrót do równowagi psychicznej będzie łatwiejszy, kiedy odważysz się skorzystać z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam.