Nietypowy strach przed ludźmi

Witam! Nazywam się Damian, mam 22 lata. Od 2 lat coś dziwnego zaczęło się dziać z moją psychiką... Byłem normalną osobą, szaloną, spontaniczną, lubiłem się spotykać ze znajomymi, byłem aktywny fizycznie, pewny siebie, pełen energii. Nagle to wszystko się zmieniło, obróciło o 180 stopni. Stałem się osobą bojaźliwą, przestraszoną, martwiącą się o wszystko! Najgorszy jest lęk, który objawia się w momencie, kiedy mam wyjść gdzieś... Chodzi o to, że boję się ludzi... ale głównie tego, że mogą mnie zaczepić, boję się po prostu "dostać" za nic... nie zaczepiam nikogo, schodzę z drogi ludziom, nie szukam zaczepek. Ale kiedy widzę, jak idzie np. grupka ludzi, to strach jest tak paraliżujący, że szok... Boję się, że mnie zaczepią i zrobią krzywdę. To chore, ale kiedy idę ulicą jest wszystko w porządku, kiedy zobaczę gdzieś choćby dwie osoby, to zaraz myślę, czy mnie nie zaczepia. Ten lęk nie pozwala mi normalnie funkcjonować... Bardzo proszę o jakąś poradę. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Damian.
22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis Pana problemu jest krótki i trudno na jego podstawie określić diagnozę. Myślę, że przed dwoma laty mogła mieć miejsce w Pana życiu trudna, stresująca sytuacja, z którą trudno było Panu sobie poradzić i która uruchomiła przekonania dotyczące zagrożenia. Mogły ujawnić się przekonania typu: ,,Nikomu nie warto ufać", ,,Ludzie mogą skrzywdzić", ,,Lepiej uważać, bo ludzie są nieprzewidywalni". Tego typu założenia mogły powstać również wcześniej, np. w czasie dzieciństwa, a teraz uaktywnić się na skutek trudnej sytuacji.

Nie podaje Pan praktycznie żadnych danych na swój temat, tak więc trudno opierać się na samych hipotezach. W tej sytuacji polecałabym Panu wizytę u psychoterapeuty. Psychoterapia, w szczególności poznawczo-behawioralna,  jest podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych.

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy-przede-wszystkim-psychoterapia

Z pozdrowieniami