Jak pozbyć się strachu przed dotykiem?

Jestem 18-letnim chłopakiem, zacząłem zadawać się z jedną fajną dziewczyną, problem tkwi w tym, że nie potrafię, boję się uścisków/dotyku, jest to dla mnie problematyczne. Kilka poprzednich prób z innymi dziewczynami nie wyszło. Odczuwam jakby było to coś złego, nieadekwatnego do sytuacji. Za każdym razem gdy chociaż ktoś położy dłoń na moim ramieniu strasznie się spinam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Opis Pana problemu jest bardzo krótki i trudno jest mi z tego powodu określić jego przyczyny. Ludzie przeżywają różnego rodzaju lęki. Zwykle są one związane z psychicznymi problemami i trudnymi przeżyciami. Lęk ma nas w pewien sposób chronić. Dlatego zwykle występuje w sytuacjach, które kojarzą nam się z zagrożeniem.
Możliwe, że ma Pan wspomnienia lub przeżycia, które wywołują lęk przed kontaktem fizycznym z drugą osobą. Pisze Pan, że czuje, jakby dotyk to było coś złego, nieadekwatnego. Może jest to związane z wychowaniem i informacjami przekazywanymi przez najbliższe otoczenie (np. sporadyczny kontakt fizyczny między Panem a rodzicami w dzieciństwie).
Dotyk pełni wiele funkcji, pozwala ludziom przekazywać emocje, zbliżać się do siebie i przełamywać dystans. Warto popracować nad Pana problemem. Jeśli jest on związany z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa lub innego okresu życia, zachęcam do podjęcia się psychoterapii. Myślę, że dobrym rodzajem pomocy w tym wypadku byłaby terapia poznawczo-behawioralna.
Jeśli uważa Pan, że sam może przełamać swoje opory, to zachęcam do korzystania z materiałów i ćwiczeń zawartych w Internecie oraz w poradnikach psychologicznych. Warto, żeby w trakcie takich samodzielnych ćwiczeń zapewniał Pan sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortową atmosferę.

Pozdrawiam