Jak pozbyć się poczucia beznadziei?

Witam, mam 17 lat i w sumie od dłuższego czasu, jakiś 5 miesięcy nie mogę się skupić na nauce. Kiedy próbuję się uczyć myśli mi uciekają głównie do wszystkich negatywnych rzeczy, które mi się przytrafiły. Wtedy czuję się jak w jakimś amoku, kręci mi się w głowie i czuję się tak bardzo beznadziejna, że nic nie umiem, do niczego się nie nadaję. Czasem też tak mam po przeżyciu dużego stresu. Przeszło mi to na czas, kiedy miałam chłopaka i zapomniałam o przeszłości, w której zostałam w pewnym stopniu wykorzystana seksualnie właśnie 5 miesięcy temu. Ale chłopak mnie zostawił i to wróciło, ten brak skupienia, a teraz jest czas poprawiania ocen itp. A jest tak trudno...

Witam! Problem ze skupieniem uwagi może mieć różne przyczyny. Opisuje Pani, że stosunkowo niedawno przeżyła Pani trudne chwile. Możliwe, że jest to przyczyna Pani złego samopoczucia oraz problemów z nauką. Ciężko jest się skupić na konkretnych czynnościach, kiedy w głowie krążą myśli "nic nie umiem, do niczego się nie nadaje". One dodatkowo mogą odbierać zapał do nauki. Chłopak musiał być dla Pani ważną osobą i może to właśnie bliskość i wsparcie pozwalały Pani lepiej funkcjonować. Sądzę, że warto także teraz skorzystać z pomocy innych osób. Jeśli ma Pani w swoim otoczeniu bliską zaufaną osobę, warto z nią porozmawiać i wspólnie poszukać rozwiązań dla problemów. Zachęcam również do skorzystania z pomocy psychologa/pedagoga szkolnego, jeśli taka osoba jest w Pani szkole. Zawsze też może Pani skorzystać z pomocy telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży (np. Fundacji Dzieci Niczyje 116 111 czy Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON). Uzyska Pani wsparcie i pomoc, a także informacje, gdzie może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej/prawnej w swojej okolicy. Będąc ofiarą przemocy seksualnej ma Pani możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Pomoc innych osób może pozwolić Pani poradzić sobie z tymi trudnościami, a tym samym wpłynąć pozytywnie na możliwości uczenia się i skupienia uwagi. Pozdrawiam

Dzień Dobry,

Nie zwlekaj i nie pozostawaj sama ze swoim doświadczaniem, a sięgnij po potrzebną Ci pomoc do Poradni zdrowia psychicznego, celem podjęcia psychoterapii, do której Cię mocno zachęcam, tym bardziej, że doświadczyłaś wykorzystania seksualnego.

Tam, gdzie nie widać sensu, sens się właśnie zaczyna...

Życzę Ci powodzenia i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com