Jak mogę zniwelować te dolegliwości u synka?

Mój 11-miesięczny synek od kilku dni chrapie, ma zatkany nosek, słychać charczenie. Nie ma kataru. Poza tym na ciałku pojawiły się czerwone, suche plamki. Po przeczytaniu wielu artykułów w sieci zaczęłam podejrzewać alergię, a, że karmię piersią przeanalizowalam dietę i postawiłam na zbyt dużą ilość spożywanego przeze mnie mleka. Czy dobrze analizuję problem? Jak mogę pomóc dziecku poza odstawieniem białka? Synek nie może spać przez zatkany nosek :( sól fizjologiczna, sól morska, maść majerankowa, nic nie dają;(

Redakcja abcZdrowie

Witam, z opisu podanego przez Panią wynika, że syn może mieć objawy alergii. Jeżeli dziecko reaguje źle na laktozę, to konieczna jest w przypadku matki oraz dziecka dieta eliminacyjna. Zmniejszenie ilości spożywanego nabiału nie poprawi sytuacji – w przypadku nietolerancji laktozy lub alergii na białka mleka krowiego koniecznie jest całkowite ich wyeliminowanie. Zachęcam do zgłębienia tematu, więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-laktozy-dzieci. Dodatkowo niespełna roczne dziecko z pewnością spożywa już posiłki stałe, w związku z tym należałoby się przyjrzeć również jego jadłospisowi. Być może alergenem jest nowo wprowadzony składnik. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka. Sugeruję zasięgniecie porady specjalisty z zakresu alergii. Z uwagi na utrudniony obecnie dostęp do lekarzy specjalistów, myślę, że należy skontaktować się z POZ w celu odbycia teleporady z pediatrą. Może on zadecydować o doraźnym, objawowym leczeniu dziecka, mającym na celu zmniejszenie obrzęku śluzówki (co może być powodem niedrożnego nosa u dziecka) i złagodzeniu wykwitów skórnych. W tym celu lekarze przepisują leki przeciwhistaminowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.