Jak myśleć pozytywnie?

Co zrobić aby myśleć pozytywnie, o dobrych rzeczach i cieszyć się z tego co się ma? Mam chłopaka, który mieszka i studiuje 4 godziny drogi ode mnie. Przyjeżdża co dwa tygodnie, na wakacje, święta i każde dni wolne. Wiem, że mnie bardzo kocha i nie zrobi nic złego ani głupiego. Ale ja zamiast cieszyć się z tego, że go mam to boję się, że mnie zdradzi lub zostawi.. Co zrobić aby przestać tak myśleć? Aby cieszyć się z tego co mam? Aby przestać myśleć o złych rzeczach, tak jak inni to robią..?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witaj,
Nie ma niczego dziwnego,gdy tęsknimy za obiektem swoich uczuć.W dodatku masz świadomośc,że chłopak jest atrakcyjny a więc może się podobac także innym.

Zasiałaś jednak we mnie podejrzenie,że byc może sama ze sobą czujesz się niezbyt pewnie i nie bierzesz pod uwagę,że rownież jesteś dla swojego chłopaka atrakcyjna i podobnie,jak Ty, może i on niepokoi sie o Waszą więż,będac daleko.W takich sytuacjach najlepiej działa wyrażenie swojego niepokoju wprost,ale nie wymuszając poczucia winy,czy zobowiązań,lecz przekazując drugiej stronie,że czujesz się usatysfakcjonowana,szczęśliwa w jego towarzystwie.Oczywiście rozumiem,że wbrew pozorom niewiele jest na tyle pewnych siebie osób,szczególnie w Twoim wieku,by bez trudu potrafiły komuś drugiemu wyrazić swoje uczucia i wiekszośc podejmuje gry wywołujące zazdrość.To jednak działa dorywczo i powoduje chęc odwetu,więc proponuję,by skoncentrować się na wzmocnieniu wiary w siebie,i podbudować samoakceptację przy pomocy życzliwych osób lub psychologa.

Pozdrawiam serdecznie i w razie potrzeby zapraszam.

0

Warto zastanowić się , co jest przyczyna tych podejrzeń? Być może zaniżona samoocena, niskie poczucie własnej wartości i pewności siebie? Lęk przed przyszłością? Zachęcam do konsultacji psychologicznej, przyjrzeniu się źródłom trudności, a tym samym poradzeniu sobie z nimi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zmobilizować się do pozytywnego myślenia?

Witam. Nie czuję chęci życia ostatnio nasiliły mi się myśli samobójcze. Widzę to jako naprawdę dobre rozwiązanie. Chciałabym tak nie myśleć, ale z drugiej strony mam już powoli dosyć walki z samą sobą o szukanie sensu życia. Tak wiem ze to depresja lecze się na nią od dwóch lat. Plus zaburzenia borderline. I tak walcząc z sobą i swoimi myślami nieodzownie nasuwa mi się przekonanie że być może niektórzy nie są przystosowani do życia? Może powinnam umrzeć skoro nie umiem żyć ? Kieruje się z pytaniem jak odzyskać chęć życia. Tylko proszę bez odpowiedzi typu rodzina, marzenia etc. Rodziny nie mam, o marzeniach też już zapomniałam, po prostu nie mam na nie siły. Nie ma już chyba nic co by sprawiło że potrafiłabym żyć. Chcę, ale nie potrafię. Jak mam nauczyć się żyć ? Chcę żyć !!! Chcę !! Ale ja już poprostu nie potrafię. Czasem poprostu już nie potrafię. Tylko to czasem jest zbyt częste.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

KONIECZNIE kontakt z Psychiatrą i Psychologiem Rozmowa z bliskimi, z grupą wsparcia, z księdzem.... Tel zaufania Skoro chcesz żyć i kochasz życie, to wiesz, że to największa wartość , ważna, cenna, godna szacunku Rozejrzyj się dokoła, podziwiaj drobne rzeczy, niebo, przyrodę, wiosnę Nawet małe rzeczy dają szczęście Wyjdź na spacer, do ludzi !!! Pozdrawiam i wierzę, że odzyskasz siły i zapał do życia!!
Konieczne regularne leczenie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Możliwość samodzielnego nauczenia się pozytywnego myślenia

Witam Może mi Pan/Pani powiedzieć czy pozytywnego myślenia może nauczyć się każda osoba samodzielnie? Konieczny jest kontakt ze specjalistą w bardziej trudnych przypadkach?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Szanowny Panie, nasz sposób postrzegania świata, schematy myślowe, którymi się posługujemy są utrwalone i trudno je zmienić samemu. Taka sztywność myślenia bywa często przyczyną cierpienia, problemów w życiu. Bywa jednak, że pewne doświadczenia są w stanie zmienić nasze postrzeganie siebie i świata (jak np. otarcie się o śmierć lub też doświadczenie narodzin dziecka), wtedy uczymy się życia jakby na nowo. Psychoterapia jest właśnie taką nauką opartą na doświadczeniu. Jeśli chciałby Pan dowiedzieć się czegoś więcej o terapii zachęcam do lektury artykułów na blogu Mileny Karlińskiej-Nehrebeckiej:
http://psychoterapia.natemat.pl/

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski

0

Pozytywnego myślenia - czyli racjonalnego i zdrowego myślenia, nie "hurra optymistycznego" i brawurowego - można nauczyć się samodzielnie. Jednakże kilka wizyt u specjalisty (najlepiej psychologa nurtu poznawczo-behawioralnego, bo w tym właśnie paradygmacie myślenie jest głównym elementem pracy) pomoże lepiej nauczyć się konkretnych technik ułatwiających zmianę schematów myślowych oraz pomoże skorygować pewne - zazwyczaj na początku niezauważalne przez samego klienta - przekonania. Polecam udać się do specjalisty, gdyż gwarantuje to szybsze i bardziej trwałe efekty. Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty