Jak nauczyć się nawiązywać relacje z ludźmi?

Co mogę zrobić żeby mieć więcej znajomych? Jestem spokojną i nieśmiałą osobą, jednak nie mam zbyt dużej ilości znajomych, a tych co mam to nie ma za bardzo z kim wyjść gdziekolwiek, a samej chodzić wszędzie mi się nie chce za bardzo albo się boje sama iść. Ten problem mam od podstawówki, już wtedy nie miałam za bardzo znajomych a później się to nie poprawiło. Już mam dość takiego stanu w moim życiu. Nie wiem co mam robić a sama mam problem z tym by się odezwać jako pierwsza.

Dzień dobry. Zachęcam Panią do skorzystania z wizyty u psychologa. Można skutecznie wypracować metody opanowania tremy czy nieśmiałości, poprawić umiejętność nawiązywania relacji. Zwykle wiąże się to z dłuższą niż jedna wizyta koniecznością odbycia takich spotkań, ale z całą pewnością taka praca może przynieść wiele korzyści. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
na początek warto ustalić sobie cele działania: świadomość potrzeby pracy nad sobą, także rolę przyjaźni w walce z własną nieśmiałością. Pomocna mogłaby okazać się praca nad trudnymi kwestiami z psychologiem (indywidualnie lub podczas zajęć grupowych). Proszę postarać się poszukać takiego wsparcia. Może ono być okazją do pozbycia się kompleksów i poprawienia relacji z innymi ludźmi.
Pozdrawiam
M.Prus