W takiej sytuacji potrzebuje psychoterapii- jest prawdopodobne, ze trudności wynikają z wczesnych doświadczeń i/lub zaburzeń osobowości. Zaangażowana praca nad sobą pozwoli mu zmienić stosunek zarówno do siebie jak i do innych, poczuć się bezpiecznie w świecie i wartościowo.
Witam,
pisze Pani o spiskowych teoriach, które pojawiają się u pani partnera. Tak to jest często, ze osoba, która stosuje agresję, może mieć także wiele swoich problemów do rozwiązania, chodzi mi o to, ze nierzadko agresja własnie stanowi jakiś taki własny sposób zaradzenia innym swoim problemom, dlatego także prowadzi się terapię sprawców przemocy, terapię radzenia sobie ze złością na przykład. I nie chodzi mi o to, żeby stwierdzić, że pani partner "ma problem" i "nadaje się do leczenia" ale jedynie, że może mieć problem i możliwe jest jego leczenie i pomoc jemu a przez to także i państwa rodzinie. Agresja jest pewnego rodzaju objawem, tak jak np. niepokój, zły nastrój czy objawy somatyczne, możliwe jest dotarcie do źródeł problemu, określenie niezaspokojonych potrzeb, dysfunkcjonalnych sposobów dążenia do ich zaspokajania oraz zmianę tych schematów. Słyszę, ze partner jest dla Pani ważny, chciałaby pani zmienić jakość państwa związku, rozumiem to. Możliwe jest dążenie do tego. Bardzo ważne jest także to, żeby dbała Pani o siebie i swoje dziecko, oraz chroniła was oboje przed agresją partnera, ma Pani do tego pełne prawo. Spokój i bezpieczeństwo pani i dziecka jest na pierwszym miejscu. Problemy męża także można z powodzeniem niwelować, istnieją rożne formy pomocy właściwe dla państwa. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zachęcam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.
Proszę Pani, zaocznie nie można powstrzymać agresji w żaden sposób. Pani mąż bądź partner powinien szybko zgłosić się na terapię ponieważ chorobliwa zazdrość jest oznaką braku poczucia bezpieczeństwa i jeszcze innych dolegliwości emocjonalnych (alkoholizm, współuzależnienie, trudne dzieciństwo). Jest możliwe, że agresja może być przeniesiona na dziecko. Dobrze byłoby abyście poszli razem na terapie, bądź każdy z Was z osobna. Sytuacja jest bardzo trudna i niebezpieczna. Proszę nie zlekceważyć podpowiedzi.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska http://www.psychoterapie-szczecin.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ataki agresji, wybuchy złości i brak zaufania ze strony chłopaka – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Częste wybuchy agresji u partnera – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Zaufanie w związku u 24-latki – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Jak pracować nad zaufaniem do partnera? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak odbudować zaufanie do męża? – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Jak reagować na agresję słowną ze strony partnera? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy wybaczyć partnerowi agresję? – odpowiada Mgr Krzysztof Łowigus
- Zazdrość o męża i agresja – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Ataki agresji słownej – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Co zrobić, by odzyskać zaufanie do partnera? – odpowiada mgr Jakub Pyka