Czy wybaczyć partnerowi agresję?

Mieszkam z partnerem juz prawie 2lata, mamy 3mc coreczke ale czesto sie klocimy. Przy ostatniej klotni on zaczął mnie szarpac, i od 2dni jestem u mamy. Myslalam ze zadzwoni lub przyjedzie i przeprosi ale on nic. A ja go nadal bardzo kocham ale nie wiem co robic. Czy wybaczyc mu to ze mnie szarpal.

Szanowna Pani, ta decyzja jest uzależniona od tego na jakie zachowanie w obrębie związku jest Pani w stanie się godzić. Zachowanie agresywne i brak skruchy ze strony partnera moga być niebezpiecznym sygnałem braku poczucia winy, czy też traktowania takiego zachowania (swojego) jako dozwoloną metodę rozwiązywania kłótni. Może tez jednak być powodowane (brak kontaktu z jego strony) poczuciem winy i wstydem. Żaden specjalista tego nie orzeknie, gdyż brak danych. Związek to miejsce, gdzie obie strony wyznaczają granice i ustalają normy postępowania, również w zakresie kłócenia się czy dyskusji.
Pozdrawiam

Witam, rozumiem że jest Pani w trudnej sytuacji, wciąż kocha Pani partnera. Stosuje wobec Pani przemoc, nie wie Pani jak postąpić. Proszę dać sobie więcej czasu, przemyśleć jakie ma Pani oczekiwania wobec partnera. Często się Państwo kłócą, szarpał Panią, sytuacja może się powtórzyć. Czy są przesłanki do tego by sądzić że partner się zmieni, czy sytuacja się poprawi, czy pogorszy. Jakie ma Pani oczekiwania wobec związku, przyszłości. Co dla dobra Pani i dziecka będzie bardziej korzystne w tej chwili. Jeżeli oboje Państwo chcieliby coś zmienić w relacji, warto skorzystać z konsultacji z psychologiem, terapii par. Jeżeli chce Pani porozmawiać może Pani skorzystać z telefonu zaufania: 116 123 (http://www.niebieskalinia.pl/)
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Zachęcałabym do zadania sobie innego pytania. Nie "czy wybaczyć", tylko "czy partner zamierza coś ze swoimi zachowaniami zrobić". Czy widzi swoją odpowiedzialność za tę sytuację. Bo jeśli nie, to sytuacja będzie się powtarzać. A czy na pewno chce ani takiej przyszłości dla siebie i dla swojego dziecka?

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/