Jak pohamować apetyt przy chorobie Hashimoto?

Witam. Mam pytanie do endokrynologa bądź dietetyka. Od 2 lat choruję na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy zwane Hashimoto. Przyjmuję Euthyrox 50N. Odkąd się leczę mam problemy ze swoim odżywianiem, a mianowicie zwiększył mi się apetyt i ciągle spożywam jedzenie i to nieodpowiednie. Stąd mam właśnie pytanie, jak pohamować ten apetyt? Słyszałam jeszcze, że w tej chorobie stosuje się dietę bezglutenową. Czy to prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Nie ma konieczności stosowania diety bezglutenowej. Podstawą jest jedzenie produktów o dużej objętości, zawierających dużo błonnika (kasze, warzywa, owoce), które zwiększą uczucie sytości. Koniecznie należy się powstrzymać od produktów słodkich. Np. zamiast jedzenia batonika możemy zjeść marchewkę lub jabłko.

Witam. Najlepiej gdyby skorzystała Pani z pomocy dietetyka. Dieta w chorobie Hashimoto powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, aby dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów. Aby przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć chęć na podjadanie, należy spożywać 5 posiłków dziennie o niewielkiej objętości i w równych odstępach czasowych.
Codziennie należy spożywać produkty zawierające węglowodany złożone: produkty zbożowe pełnoziarniste, kasze, ryż pełnoziarnisty, komosa ryżowa, warzywa (kilka porcji dziennie) i owoce o małej zawartości cukru. Należy bezwzlędnie ograniczyć spożycie cukrów prostych: słodyczy, słodkich napojów, soków, dżemów wysokosłodzonych, miodu, pieczywa cukierniczego oraz owoców o dużej zawartości cukru:ananasy, banany, winogrona, mango. Krótko mówiąc, najlepiej spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Jednak należy także unikać produktów zawierających substancje goitrogenne (czyli wolotwórcze). Występują one m.in. w: surowej kapuście, kalafiorze, brukselce, rzepie, kukurydzy, orzeszkach ziemnych, gorczycy i soi. Przed spożyciem takich produktów, należy je ugotować w dużej ilości wody, w odkrytym naczyniu (tak aby substancje goitrogenne wyparowały z wywaru).
Należy ograniczyć spożycie zwierzęcych tłuszczów nasyconych (tłuste mięso, smalec, śmietana) oraz szkodliwych tłuszczów utwardzonych (margaryny). Jednocześnie bardzo ważne jest, aby zwiększyć podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, których źródłem są m.in.: olej lniany, olej rydzowy, olej rzepakowy, siemię lniane, orzechy włoskie i migdały. Oprócz tego źródłem zdrowego tłuszczu są: pestki dyni, sezam, słonecznik, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy i niewielka ilość masła.
Ponadto należy zwiększyć nieco udział białka w diecie, przy czym większość powinno stanowić białko zwierzęce, a więc: chude mięso, ryby słodkowodne, jaja, chude sery twarogowe, jogurt, kefir, maślanka. Ważne jest również, aby dieta obfitowała w antyoksydanty: witaminy A, C, E oraz cynk i selen. Uwaga na jod! Należy unikać jodu, czyli soli jodowanej, ryb morskich, owoców morza oraz suplementów, które zawierają jod. W pewnych przypadkach eliminacja z jadłospisu glutenu lub mleka krowiego może przynieść poprawę stanu zdrowia, jednak przed zastosowaniem diety eliminacyjnej najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Zaleca się wypijanie około 1,5-2 litrów wody mineralnej bogatej w wapń i magnez, zalecana jest także zielona herbata, herbatki ziołowe i owocowe. Należy unikać mocnej kawy i herbaty. Alkohol należy wyeliminować. Zalecane techniki kulinarne to: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie i pieczenie bez dodatku tłuszczu. W chorobie Hashimoto ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Nie powinna jednak ona być zbyt intensywna. Wystarczy np. 3 razy w tygodniu 30-45 minut spaceru, biegu, marszu nordic walking, jazdy na rowerze, czy pływania. Zapraszam na bloga ze zdrowymi przepisami: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Pozdrawiam serdecznie.