Jak pomagać osobie, która chciała popełnić samobójstwo?

Dzień dobry, bliska mi osoba próbowała popełnić samobójstwo, w tej chwili jest bezpieczna w domu ale odmawia przyjmowania posiłków i napojów. Nie wiem co powinnam zrobić. Dzwoniłam na telefon zaufania ale nie bardzo to pomogło. Nie jest ubezpieczona, nie wiem w jakim stanie musi być żeby wezwać pogotowie, nie wiem też do kogo się zwrócić. Pomocy.

Szanowna Pani,

Nie znam przyczyny albo przyczyn, które spowodowały ten drastyczny krok u Pani bliskiej osoby. Gdyby podała Pani przyczyny łatwiej byłoby odpowiedzieć i podpowiedzieć co zrobić. W tej chwili najważniejszą potrzebą jest permanentna rozmowa z tą osobą bez krytykowania jej, oceniania i wyrzekania dlaczego to zrobiła. Trzeba też włączyć tą osobę w drobne prace domowe np. poprosić ją o zrobienie herbaty, umycie kubka a także zaproponować wyjście na powietrze (chodzi o jej aktywizację), a także znajdować jakieś punkty które można pochwalić, nagrodzić, podziękować. Dobrze też być cały czas przy tej osobie i rozmawiać na różne tematy tak, aby ta osoba nie pozostawała sama ze swoimi niedobrymi myślami.

Na stronie internetowej http://samobojstwo.pl/ znajdzie Pani kontakty i telefony, które dotyczą sytuacji w której Pani i osoba Pani bliska się znalazła. Proszę się nie załamywać - na pewno znajdą się w Gdańsku osoby, które pomogą.

Gratuluję Pani zaangażowania i empatii.

Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Szanowna Pani,

jeśli osoba odmawia przyjmowania posiłków i napojów jest to bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga hospitalizacji. Nie pisze Pani, co jest przyczyną takiego stanu psychicznego. Osoba wymaga kompleksowego leczenia psychiatrycznego.
Pozdrawiam serdecznie