Jak pomóc bliskiej osobie wycofanej z życia społecznego?

Witam, czy mogłaby Pani zasugerować w jaki sposób pomóc osobie z bliskiej rodziny, która niemalże całkowicie wycofała się z życia społecznego (brak pracy, brak znajomych,dnie spędzane przy komputerze lub na samotnym uprawianiu sportu, totalna bierność, życie na koszt rodziców (28lat)). Proszę o opinię jakiego specjalisty poszukać i w jaki sposób pomóc, bo widzę, że zarówno rodzice, jak i brat przyzwyczaili się do tej sytuacji i nie są w stanie sami rozwiązać tego problemu

Witam, warto porozmawiać z tą osobą, motywować do wizyty u lekarza psychiatry, który skieruje do psychologa, lub udać się do psychologa prywatnie. Rozumiem, iż martwi się Pani o tego 28 latka, nie wiem także czy jego zdaniem wszystko jest ,,dobrze" i nie ma on potrzeby zmiany?(mało inf). Do lekarza psychiatry w ramach NFZ nie jest wymagane skierowanie. Pozdrawiam serdecznie.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej konieczna będzie psychoterapia. Warto zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty. Jednak by nastąpiła zmiana, pacjent musi być zmotywowany do pracy nad sobą i zaangażowany w ta pracę.