Jak pomóc córce, która oddaliła się od Boga?

Moja córka czuje wstręt do seksu z męzczyznami i do małżeństwa. Mówi,że woli kobiety (ma 20lat). Przeraża mnie to. Czy fakt, że jesteśmy chrześcijanami i uczylismy ją, że należy z seksem czekaćdo ślubu (bo inaczej jest grzeszny) oraz słuchaliśmy kazań o małzeństwach pojmowanych biblijnie (mąż głową domu) mogło wpłynąć na jej stosunek do małżeństwa i ..? Córka odrzuciła nasz system wartości i nie chce żyć,jak my.Jest w niej dużo buntu. Uważa, że nią manipuluję i usiłowałam ją zmuszać do rzeczy, których nie uznawała za słuszne. Ale powiedziała mi to dopiero teraz, przez lata udawała posłuszną chrześcijankę, modliła się z nami, czytała Biblię.Były ostrzegawcze sygnały, ale je zignorowałam- jestem głupia...Chyba też wolałam się oszukiwać. Córka zawsze była wzorową uczennicą, teraz jest jedną z najlepszych studentek. Niczego ode mnie nie przyjmie. O Bogu słuchać nie chce, więc nie będę z nią o tym rozmawiać. Jak mam jej pomóc? Czuję, że jej skłonności mają źródło w naszym domu i w wychowaniu. Czy można to jakś odkręcić? Co mam robić?

Dzień dobry,

Nie zawsze dzieci przejmują system wartości rodziców, co nawiasem mówiąc, uznać należy za pewną prawidłowość rozwojową. Dzieci bowiem żyją w innym już świecie, niż ich rodzice. Aby to sobie uświadomić wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie, jak wyglądała Pani rzeczywistość, otoczenie, wyposażenie np. 30 lat temu, a jak wygląda to samo dziś. Podobnie jest również ze sprawami światopoglądowymi – wiele wartości i idei pochodzących z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku w obecnej rzeczywistości przestało mieć pierwotne znaczenie. Niezależnie od oceny, trzeba stwierdzić, że ww. jest po prostu faktem.

Odnosząc się z kolei bezpośrednio do Pani postu, można przypuszczać, że to nie Pani córka, a Pani potrzebuje wsparcia i pomocy – córka bowiem nie wydaje się być nieszczęśliwa z powodu ani swoich aktualnych poglądów, ani deklarowanej przynajmniej orientacji seksualnej.
Ze względu na powyższe, sugerowałbym Pani konsultację psychologiczną i być może podjęcie terapii, dzięki której być może pogodzi się Pani z faktem, że Pani dziecko jest już dorosłe i ma prawo dokonywać wyborów na własną rękę (z wszystkimi tego konsekwencjami), niezależnie od tego, czy się te wybory Pani podobają czy też nie.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski www.abovo.bialystok.pl