Jak pomóc młodej osobie z problemami psychologicznymi?

Dzień dobry, Zwracam się tutaj, ponieważ juz długo jak dla mnie się męczę. Od dłuższego czasu (około rok) strasznie źle się sama ze sobą czuję. Za każdy popełnionych błąd się krytykuję. Nie potrafię nic pozytywnego o sobie powiedzieć. Moja samoocena spadła do zera. Dzień za dniem do głowy przychodzą mi myśli, że jestem beznadziejna, że każdego ranie, że jakby mnie nie było to innym żyłoby się lepiej. Nie mówiłam tego nikomu poza chłopakowi, który wie, że się ciełam. Wie wszystko co myślę, jednak nie pomaga mi wygadanie się. Strasznie dużo się martwię o wszystko i tracę do wszystkiego siły. Czasami mam myśli samobójcze. Bardzo często mam ochotę zrobić sobie krzywdę, ale wiem, że jeśli to zrobię będę miała problemy, dlatego karam się w inne sposoby... Zwracam się o pomoc w zrozumieniu co mi jest, bo już nie wiem co mam robić. Straciłam przyjaciół, i całymi dniami jestem w domu, i wychodzę jedynie jak muszę i do szkoły. Mam także problemy ze spaniem, ponieważ czasem albo się bardzo długo, a czasami nie mogę zasnąć.. Płacze z błachych powodów, nawet jak ich nie ma... Bardzo dziękuję, za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam..

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz psychologiem psychoterapeutą, gdyż najprawdopodobniej pomocne mogłoby się okazać leczenie kompleksowe (farmakoterapia + psychoterapia). Sądzę, że dobrze gdyby Pani rodzice wiedzieli o problemie. Jeśli z jakiś względów obawia się Pani wizyty u specjalisty to zawsze można zacząć poszukiwanie pomocy od spotkania ze szkolnym psychologiem. Jeśli chodzi o diagnozę to nie mogę jej postawić na podstawie tego opisu, ale podejrzewam że może Pani cierpieć na depresję i/lub przechodzić jakiś kryzys psychiczny w związku z wkraczaniem w dorosłość. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze tylko nie może Pani zostać sama z tym problemem. Myśli samobójcze i samookaleczanie się to bardzo poważne objawy i nie można zwlekać z szukaniem pomocy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholgkulczycka.pl/

Witam Panią,
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Autoagresja, samookaleczanie to najczęściej problem
natury psychicznej, sposób na wyładowanie
agresji, stresu lub ukojenia lęku.
Zachowania autoagresywne są skutkiem
poważnego napięcia psychicznego.
Występują w takich sytuacjach, gdy ból fizyczny
okazuje się być łatwiejszy do zniesienia niż ten psychiczny.
Jest to zjawisko o złożonym charakterze,
które może prowadzić do poważnych zaburzeń.
Najczęstszą przyczyną autoagresji jest uraz,
trauma spowodowana w dzieciństwie.
Pani obniżony nastrój i myśli samobójcze prawdopodobnie
wynikają z niskiej samooceny i zapewne przykrych
doświadczeń z przeszłości.
Poza tym nieadekwatna samoocena, i brak wiary
w swoje możliwości, też negatywnie wpływają
na wszystkie obszary Pani funkcjonowania
i sprawiają, że , tworzy Pani w umyśle wypaczony
obraz samej siebie, co pogłębia jedynie niską
samoocenę i rodzi agresję lub poczucie przygnębienia.
Możliwe, że cierpi Pani również na zaburzenia depresyjne,
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby podjęła Pani leczenie, psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do terapii psychologicznej,
która pozwoli Pani spojrzeć na siebie i innych ludzi
z odpowiedniej perspektywy, a także wzmocnić
poczucie własnej wartości oraz odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną, dzięki czemu Pani życie nabierze sensu
i odzyska Pani radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl