Jak pomóc osobie z problemem niskiej samooceny?

Witam! Chłopak, który jest mi bardzo bliski cierpi na "nie wiem czego chcę od życia" i "sam siebie nie rozumiem". Dodam, że miał w życiu trudny start, wychowywał się bez ojca, ma niską samoocenę, ale przy tym lubi mieć rację i kontrolę nad wszystkim. Czy jako Jego przyjaciółka mogę Mu jakoś pomóc?

Dzień dobry,

Tak, jeżeli przyjaciel cierpi i chce coś z tym stanem zrobić - to może Pani zaproponować mu konsultacje u psychoterapeuty, które być może zakończą się decyzją o podjęciu leczenia.
Może takiej pomocy szukać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Warto zachęcić go do podjęcia psychoterapii. W takiej sytuacji specjalista będzie wiedział jak mu pomóc.Pani wsparcie czy obecność na pewno także będzie pomocne, ważne jednak by nie brała Pani za niego odpowiedzialności i nie obciążała się nadmiernie jego zmianą. Jeśli chłopak nie ma motywacji i chęci do pracy nad sobą i zmiany, nie da mu Pani rady pomóc "na siłę".