Jak pomóc osobie z niską samooceną?

Moj chlopak przyznal mi sie ostatnio, ze nie wierzy w siebie. Obiecalam Mu pomoc, gdyz bardzo mi na Nim zalezy. Raczej ciezko bedzie Go namowic na pomoc u psychologa, dlatego chcialabym cos probowac dzialac sama. Co moge zrobic?

Witaj,
Najwłaściwiej byłoby skorzystać z pomocy specjalisty,ale równie pomocne może okazać się wyrażenie wszelkich Twoich pozytywnych spostrzeżen i emocji,które dotyczą jego osoby.Zaproponuj, również,by udał się do terapeuty razem z Tobą,ponieważ być może pod wpływem jego ułomności Ty również czujesz się niedoceniona,pozbawiona z jego strony informacji o zaangażowaniu chłopaka w Wasz związek.
Pozdrawiam.

Witam,
jeśli Pani przyjaciel ma opory, by skorzystać z pomocy psychologa, proszę pomyśleć o wizycie u coacha. Wielu psychologów prowadzi również porady online, może taka opcja byłaby bardzie przystępna dla Pani chłopaka.
Niska samoocena brzmi niewinnie, jednak potrafi "rzucać cień", na różne obszary naszego życia. Znacznie obniża jakość życia i zabiera radość.
Myślę, że najrozsądniej będzie gdy Pani chłopak skorzysta z pomocy specjalisty, ponieważ taka osoba będzie występowała z poziomu autorytetu. Pani starania natomiast, czy zadania jakie mogłabym Pani podsunąć by wykonał Pani chłopak, mogą być traktowane przez niego mało poważnie. Efekt, byłby więc niezadowalający.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zniamamyslenia.pl

Mgr Barbara Szalacha

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u specjalisty, który mógłby dokładnie i profesjonalnie zanalizować źródło obniżonej oceny. Jeżeli nie uda się umówić na wizytę u specjalisty. Proszę najpierw przyjrzeć się uważnie otoczeniu Pani chłopaka, znajomym, rodzinie, osobom z którymi się spotyka i zwrócić uwagę na występujące relacje. Przyczyną niskiej samooceny są przeważnie opinie o nas wyrażanie przez osoby trzecie lub porównywanie się z nimi. Dysonans między tym kim chcemy być i jacy chcemy być a tym jak nas spostrzegają inni często doprowadza do zaniżenia własnej wartości.