Jak pomóc osobie chorej na Parkinsona?

Witam, chodzi o mojego ojca jest chory na Parkinsona. Zachorował młodo będzie już z 20lat. Miał 3lata temu operacje wszczepienia symulatorów na obie strony. Od około roku stał się nieznośny i opryskliwy nie da się z nim dogadać. Wszyscy w rodzinie już opadamy z sił. Nie potrafimy się z nim normalnie dogadać Tata chodzi do pracy nie zrezygnował, pracuje z zakladzie pracy chronionej nie przemęcza się. W kontaktach z rodziną nic się nie zmieniło, a on jest teraz straszny. Robi wszystkim na złość i wyraźnie czerpie z tego satysfakcję Już nie wiem co robić.

Choroba bliskiej osoby, szczególnie taka, która wpływa na jej przeżywanie, emocje i zachowani może być bardzo męcząca dla rodziny. Czego Państwo doświadczają. Warto zapewnić sobie czas dla siebie, by odpocząć, zregenerować siły, czasem uspokoić się czy nabrać dystansu. Pomocne w tym może być hobby czy wsparcie znajomych. Warto także skorzystać z pomocy psychologa, który wesprze, zapewni psychoedukację, a także pomoże poradzić sobie z emocjami (często bardzo sprzecznymi) w tej sytuacji, stawiać skutecznie, ale z troską granice.