Jak pomóc osobie, która trzy razy podejmowała próby samobójcze?

Moj brat 33 letni w ciagi roku podejmowal 3 proby samobojcze.Takze wczoraj.Zarzyl leki psychotropowe.Leczy sie od kilku lat psychiatrycznie i ma problem z alkoholem.Jak my mozemy mu pomoc?Jaka terapia przyniosla by skutek?Jak z nim rozmawiac?

Przede wszystkim należy zbadać przyczynę leżącą u podstaw prób samobójczych brata. Dlatego ważne aby oprócz leczenia farmakologicznego zastosowana została również psychoterapia. Jest kilka nurtów terapii w których można rozpocząć leczenie. W przypadku zagrożenia samobójstwem dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Moim zdaniem nie tyle nurt jest istotny, co osoba psychoterapeuty. Ważne, żeby był to ktoś, komu brat będzie w stanie zaufać.
Oczywiście wsparcie bliskich jest także istotne, ale przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie leczenie, psychiatryczne i psychologiczne.

Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Nie napisała Pani jaką chorobę ma zdiagnozowaną. Często nasilenie choroby a także np. przerwanie brania leków, wpływa na podejmowanie próby samobójczej - wtedy ważna jest opieka osób bliskich i lekarza. Ważna też jest sytuacja rodzinna, społ. i jego podejście - tu bardzo pomocna byłaby psychoterapia - może być systemowa, albo poznawczo - behawioralna. Pozostaje też problem alkoholowy - terapeuta od uzależnień też pomoże. Pozdrawiam