Jak pomóc przez internet osobie grożącej samobójstwem?

Piszę do państwa w sprawie pewnego młodego mężczyzny, poznanego przez internet. Otóż, po kilku dniach kontaktu wyznał mi, ze jakiś czas temu podciął sobie żyły. Ostatnio pisze, ze chce ze sobą skończyć i tym podobne rzeczy. Chciałabym mu jakoś pomóc, ale zdaję sobie sprawę, ze będzie to trudne, bo on nie chce iść do psychologa ani psychoterapeuty.

Witaj,
proszę uważać na swoją skłonnośc niesienia pomocy i rozprawić się z nią zanim wejdzie Pani w związek.A teraz trzymać obrany kierunek i oznajmić,że nie wchodzi Pani w dalszy kontakt,dopóki chłopak nie poradzi sobie ze swoimi problemami.Związek to nie psychoterapia.Wymaga bycia zdrowym psychicznie.
POzdrawiam serdecznie.

Witam,

To bardzo trudna sytuacja, tym bardziej, że w pewnym sensie może zacząć się Pani czuć odpowiedzialna za życie tego mężczyzny. Dobrze byłoby, aby spróbowała go Pani nakłonić do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą - jeśli nie chce pójść osobiście są możliwości rozmowy ze specjalistami przez Skype. Może to go jakoś zachęci.
Dodatkowo, dobrze byłoby może skontaktować się (jeśli jest taka możliwość) z kimś z jego rodziny aby zobaczyć czy jest ktoś kto mógłby mu pomóc i wesprzeć na miejscu.
Sugerowałabym również postawienie mu granicy, że może być Pani z nim w kontakcie, wspierać go i wysłuchiwać ale na pewnych warunkach dotyczących korzystania przez niego z fachowej pomocy.
Nie wiem w jakich sytuacjach mężczyzna ten grozi samobójstwem, ale warto zastanowić się czy nie jest to też z jego strony jakiś schemat. Na przykład kiedy czuje, że być może zainteresowanie jego osobą zaczyna być mniejsze wtedy jego stan znacznie się pogarsza.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Anna Mochnaczewska

Nie może Pani być odpowiedzialna za życie innej osoby. Decyzja, żeby sobie pomóc zależy od Pani znajomego. Tylko on może zdecydować, czy chce ratować siebie i poszukać dla siebie pomocy , czy nie. To, co Pani może zrobić, to powiedzieć o swoich uczuciach, obawach, chęci pomocy; zapytać się, w jaki sposób może pomóc i jeżeli to nie będzie czymś wbrew Pani, to pomóc. Pomagając jednak, nie można zapominać o sobie, robić czegoś, co będzie szkodliwe dla nas samych. I pamiętać, że decyzja należy do Pani znajomego i to on jest za nią odpowiedzialny.

Dzień dobry, nie jest pani odpowiedzialna za zdrowie psychiczne tego mężczyzny, tylko on może coś z tym zrobić. Zachęcam do postawienia jasnych granic, jeżeli chce się z panią kontaktować powinien zwrócić się po profesjonalna pomoc. Pozdrawiam.