Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc rodzinie, kiedy ojciec znęca się nad nimi psychicznie?

Witam. Mam ogromny problem i sama nie dam sobie z nim rady. Mianowicie mój ojciec od kilku lat nadużywa alkoholu, psychicznie i czasem fizycznie znęca się nad moją mamą i szóstką rodzeństwa. Mama przez te lata znosiła cierpliwie wszystko, ale od kiedy święta Bożego Narodzenia zaczynają być w naszym domu koszmarem, postanowiła coś z tym zrobić. Kilka dni temu ojciec wrócił do domu pijany pokłócili się, ale było spokojnie, następnego dnia stan ojca był podobny tylko, że przyszedł do mamy i spokojnie powiedział: „wczoraj miałem taki dobry humor i chciałem sprowokować K., żeby mnie j***ął, ale mi się tym razem nie udało." (K. to mój 17 letni brat), później zaczął jej wmawiać zdradę, wyzywać ją i tłumaczyć małym dzieciom, że mama jest zła. Mama nie wytrzymała tego i wyprowadziła się do młodszych sióstr do pokoju. Teraz sytuacja wygląda tak, że mama z dziećmi śpią we trójkę, wszyscy chodzą spięci, dziewczyny reagują płaczem na każde podwyższenie głosu, a mama chodzi zapłakana. Chce jakoś pomóc, najgorsze jest to, że już nie mieszkam z rodziną i nie mogę zareagować na wszystko. Nie mogę już patrzeć na cierpienia bliskich. Niech mi ktoś pomoże, proszę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Czy twoje dziecko bierze narkotyki?

 Joanna Moczulska-Rogowska
Joanna Moczulska-Rogowska Psycholog

Witam,

Jeśli któryś z domowników wraca do domu pod wpływem środków psychoaktywnych (np. alkoholu) zakłóca spokój, awanturuje się, wzbudza lęk, należy zgłosić to na policję. Policja ma obowiązek zabrać taką osobę (np. na izbę wytrzeźwień). Czasami po interwencji policji awantury zdarzają się rzadziej. Ponadto, dzięki tego rodzaju interwencjom, w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba, będą dowody na znęcanie się.

Rodzinom alkoholików potrzebna jest pomoc psychologiczna. Istnieje wiele ośrodków leczenia uzależnień, w których pomoc otrzymują także osoby współuzależnione (żony alkoholików, dzieci), tam też można zasięgnąć rady jak i gdzie leczyć alkoholika.

Polecam artykuły:
http://portal.abczdrowie.pl/wspoluzaleznienie
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-uzaleznienia-od-alkoholu
http://portal.abczdrowie.pl/osrodki-leczenia-alkoholizmu

Pozdrawiam serdecznie!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy