Jak poradzic sobie z nieuzasadnionym lękiem?

Witam, mam 18 lat, właśnie skończyłam liceum. Ostatnio bardzo często zastanawiam się nad tym, czy ktoś mnie nie obserwuje. Siedzę w domu, w swoim pokoju, a wiadomo, że w domu pozwala się sobie na więcej (dłubanie w nosie, drapanie się itp.) niż na zewnątrz. Jednak ja staram się tego unikać, bo, mimo że wiem, że mój lęk jest irracjonalny, boję się, że np. kolega zobaczy, że jestem nieumalowana. Czy mam się martwić o swoje zdrowie psychiczne?

Witam, z tego co Pani opisuje Pani już się niepokoi swoimi zachowaniami. Trudno jest na podstawie tego, co Pani napisała jakie są przyczyny, powody takich stanów. Ale wydaje mi się zasadne udać się do psychologa lub psychoterapeuty, żeby o tych stanach porozmawiać. Pozdrawiam