Jak powinno zachowywać się 2-letnie dziecko?

Witam. Zaobserwowalam u swojej córeczki dziwne zachowania i chcialabym się poradzić . W maju skonczy 2 latka. Od jakiegoś czasu jest bardzo nerwowa kiedy cos nie idzie po jej mysli.n. np. Kiedy jesteśmy u znajomych ona wybiera sobie konkretne zabawki (jej ulubione misie z bajki) i bawi się, nazywa je po imieniu tak jak w bajce lecz kiedy ich syn rowniez 2 letni odbiera jej zabawkę moja malutka wpada w rozpacz bardzo sie wtedy denerwuje płacze i krzyczy. Również takie zachowanie jest w domu kiedy np. Zabronię jej wylewania picia. Wie ze tak nie wolno bo kiedy zaczyna wylewac picie z butelki na stolik patrzy na mnie z takim usmieszkiem i czeka na moją reakcję. Wtedy zabieram jej picie i mówię ze tak nie wolno i wtedy znowu placze żale i rozpacz. Równiez sie denerwuje kiedy mąż rano wychodzi do pracy i placze za nim lecz kiedy wraca wogole nie reaguje i nie zauważa ze wrócił. Dodam że jeszcze nigdy nie nazywala nas "mama i tata". W domu lubi bawić się najbardziej maskotkami (zwierzątkami) również figurkami zwierzatkami albo maskotki z bajek.. lalki nie interesują. Nie potrafi bawić się "na niby " w opiekowanie lali karmienie przytylanie czy rozmawianie przez telefon. Oprócz zabawek jej ulubone zabawy to wyjmowanie ubranek z szuflad przynosi i rozklada na meblach rowniez buciki , srednio interesuje ją piłka, czy budowanie klockow. Uwielbia ksiazeczki z obrazkami zwierząt..przynosi mi i kaze pokazywać i czytac ..sama rowniez przeglada chętnie potrafi nasladowac wszystkie odgłosy zwierzatek. Martwi mnie to ze czasami potrafi wskazac Paluszkiem gdzie kotek ma oko nos itd a czasami tego nie potrafi tak jakby zapominala. Jesli chodzi o mowę to dopiero zaczyna mówić pojedyńcze slowa potrafi powiedzieć: cześć, piciu, koń, kot,spać ( oraz imiona postaci z bajek) zapytać: co to jest, ogolnie jest bardzo wygadana ale mowi w swoim języku.. kiedy jest spiaca przynosi mi poduszkę. Jest wesola, zywiolowa wszedzie jej pełno, lubi wspinac się po meblach rowniez wie ze nie wolno i czeka na moją reakcję ale kiedy ją zdejmuje naszczescie wtedy nie ma histerii... uwielbia bawic sie ze mna w akuku , gilgotki, chowanego , uwielbia byc przytulana , wyglupiac się . Martwi mnie również dziwny trik kiedy pije picie drugą rączką robi tzw.surykatkę albo patrzy wtedy na rączkę i dotyka kciukiem w pozostale paluszki . Podczas ogladania bajek, albo zabawy zawiesza się i nie reaguje na imię .. czasami muszę wolac ja kilka razy zeby na mnie wtedy spojrzala. Dzisiaj wyjelam.jej szachy magnetyczne.. ukladala sobie figurki na planszy magnetycznej.. chcialam się rowniez przyłączyć do tej zabawy albo zaproponowac cos.innego nie chciala zebym jej przeszkadzała gdy tylko dotknelam figurek od razu nerwy. Również potrafi podejsc i dac mi klapsa podczas napadow zlosci. Ostatnio wyrzynaly się ząbki.. widzialam ze to również strasznie ją drażni..gryzla smoczka lecz rowniez zbila mnie tak jakbym ja byla temu winna. Gdy wychodzimy do dzieci lubi bawic się w berka ze starsza o rok dziewczynką. Lubi plac zabaw , hustawki zjezdzalnie.. kiedy sie uderzy płacze . Lubi glosną muzyke , lubi tanczyc ale tylko ze mna, no chyba ze przyjda moje przyjacioki to tanczy dla nich sama lubi jak ktos nas odwiedza, zaczepia te osoby szuka kontaktu zabawy wyglupów , popisuje się jest radosna . Ale i rowniez przy nich daje popisy np. Pokazuje im zabawki , ma pudełeczko które sie zamyka i otwiera..ostatnio nie mogła poradzic sobie z otworzeniem to z nerwów rzucila pudelkiem w moja koleżankę. Nie wiem czy wpadam w paranoje czy faktycznie mam jakies powody do obaw.. naczytalam sie o autyzmach.niektóre cechy sie zgadzają niektóre zaprzeczaja.. bardzo sie martwie o moje dziecko. Mieszkamy w uk za 2 msc dopiero bedziemy w polsce.. planuje wizytę u neurologa psychologa i logopedy lecz do tego czasu zwariuje z niepewnoscim xzy mam jakies powody do obaw ? Bardzo prosze o jakies informacje co to moze byc, z góry bardzo dziekuje za odpowiedz i wszelkie rady. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Konsultacje które pani zaplanowała w Polsce to bardzo dobry plan zwłaszcza, że w systemie angielskim sprawdzenie czy rozwojowo dziecko dobrze funkcjonuje czasem jest trudne.
Niestety na podstawie listu nie da się stwierdzić czemu dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej dlatego wizyta u specjalisty pomoże rozwiązać pewne kwestie.
Zapraszam w UK do gabinetu.

Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna. eu