Jak powrócić do wagi przed ciążą?

Witam! Chciałabym zasięgnąć porady. Mam 25 lat. Zawsze ważyłam w granicach 58-62 kg. Po urodzeniu dziecka przytyłam. I teraz chciałabym schudnąć (mam 165 cm wzrostu i ważę 72 kg). Nie raz już próbowałam ćwiczyć, ograniczyć jedzenie, ale trwa to najwyżej tydzień-dwa. Bardzo mnie to denerwuję, że nie potrafię w tej kwestii być konsekwentna. Bo w pewnym momencie stwierdzam, że właściwie po co mi odchudzanie, jeszcze nie jestem aż tak gruba jak.... i tu przytaczam sobie kogoś, kto waży przeszło 100 kg. Ale wiem, że jest to chore myślenie, bo za tydzień czy dwa jednak stwierdzam, że jest mi ze sobą ciężko, źle się ze sobą czuję, nie przeglądam się w lustrze (oprócz twarzy). Nie mogę patrzeć na tę „oponkę” na brzuchu, czuję ją jak siadam i się schylam. Jak mam „wyhodować” u siebie silną wolę? Proszę o jakąś poradę. Dziękuję. Nikol
25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje określenie: ,,wyhodować” jest bardzo trafne - dokonywanie każdej istotnej zmiany wymaga czasu, systematyczności oraz troski - podobnie jak hodowla. Tylko wtedy można liczyć na efekty swoich działań.
Po pierwsze, musisz więc wygospodarować odpowiednią ilość czasu na aktywność fizyczną i pracę nad przekonaniami, które ułatwiają utratę kontroli nad jedzeniem.
Określane są one jako ,,myśli przyzwalające". Takie myśli to np.: ,,To ostatni raz”, ,,Należy mi się”.
Należy takie myśli zapisywać ,,na gorąco" i pracować nad nimi, np. zadając sobie pytania: ,, Do czego prowadzi takie myślenie?”, ,,Co powiedziałaby na to moja przyjaciółka" .
Systematyczność wymaga, aby regularnie realizować plan ćwiczeń i dietę.
Pamiętaj, aby nie stawiać sobie nierealistycznych celów (np. od poniedziałku będę chodzić 4 x w tyg. na siłownię i raz na basen albo od jutra jem tylko warzywa), niemożność sprostania takim celom powoduje tylko frustrację. Zastanów się co realnie możesz zrobić.
Otocz swoje ciało troską i miłością, jest Twoje i niepowtarzalne, nie prowadź z nim walki, lecz pielęgnuj. Zafunduj sobie wizytę u kosmetyczki lub relaksującą kąpiel.
Ryzyko objadania się spada wtedy, gdy w domu nie gromadzi się zapasów jedzenia.
Nie powinnaś również jeść w pośpiechu, przed TV, lecz mieć wyznaczone do tego miejsce.
Posiłki należy spożywać powoli, dokładnie je przeżuwając i popijając wodą w odpowiedniej ilości.
Wiele cennych informacji i ćwiczeń możesz znaleźć w podręczniku samopomocy: ,,Bulimia- program terapii" G. Todd, M. Cooper, z którego może skorzystać każdy, kto ma problemy z odżywianiem.
Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty