Co zrobić, żeby przestać się obżerać?

Mam 21 lat i mam problem z obżeraniem się. Najpierw zaczęło się od odchudzania, mając 16 czy 15 lat schudłam 9 kg, ważyłam przy wzroście 174 cm najmniej 47 kg, leczyłam się hormonalnie, nie miałam przez pół roku miesiączki, wszystko zaczęło wracać do normy, od czasu do czasu mając napady głodu. Teraz napady głodu zdarzają się częściej, kiedy tylko jestem zdenerwowana albo łapię „dołka”, nie potrafię sobie pomóc, mam coraz mniej sił - najpierw się obżeram, a później znowu ćwiczę, żeby tylko schudnąć, co prawda chudnę, ale niedużo, 2 czy 3 kg, ostatnio dałam radę i schudłam 5 kg, niestety wszystko w tydzień nadrobiłam.

Moje życie to nieustanna walka z obżeraniem się, poddawaniem się na jakiś czas i znowu walka, wykańcza mnie to wszystko. Czy potrzebna jest mi pomoc lekarza? Psychologa? Mama często się ze mną kłóci o to moje obżeranie, twierdzi, że powinnam się leczyć i stale wypomina mi moje obżeranie. Jak mam to zrobić, żeby przestać się tak zachowywać i normalnie żyć? Często miewam zaparcia i bóle brzucha, w dodatku puchnę, że to naprawdę jest widoczne. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twój opis może wskazywać na to, że cierpisz na zaburzenia odżywiania. Dość częsty jest scenariusz, w którym po anoreksji występuje w wieku dorosłym bulimia. Podstawową metodą leczenia zaburzeń odżywiania jest psychoterapia.
Obecnie jesteś dorosła i sama możesz poszukać fachowej pomocy. Możesz np. zapisać się na wizytę do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy dowód osobisty i dowód ubezpieczenia.

Napady żarłoczności często poprzedzają przykre myśli, wywołujące smutek lub złość. Objadanie się staje się wówczas sposobem radzenia sobie z nieprzyjemnymi, niechcianymi emocjami.
Takim czynnikiem wywołującym napad jest np. widok szczupłej, atrakcyjnej kobiety, wywołujący myśl: ,,Ja taka nie jestem i nigdy nie będę" lub np. kłótnia z bliską osobą itd.

Napady objadania się występują również na skutek tzw. myśli przyzwalających, np.: „To będzie ostatni raz”, ,,I tak nie mam nad sobą kontroli”.
Psychoterapia może polegać np. na identyfikacji myśli wywołujących i podtrzymujących napady objadania.
Ponadto, aby opanować epizody objadania się, możesz skorzystać z różnych sposobów, np.:
- jedz zawsze w tym samym pomieszczeniu, najlepiej w specjalnie do tego przygotowanym miejscu,
- nie jedz w pośpiechu - celebruj posiłki, starannie przeżuwaj, popijaj dużą ilością wody,
- nie jedz przed komputerem, TV,
- nie gromadź zapasów jedzenia, przekąsek itp.

Prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystkie rodzaje i ilości posiłków każdego dnia.

Zapisuj towarzyszące im myśli i emocje. Jeśli zauważysz, że objadasz się w podobnych sytuacjach (np. w samotności lub gdy jesteś zła), spróbuj znaleźć inny sposób rozładowania emocji (wyjście na spacer, telefon do przyjaciółki itp.).

Polecam Ci również podręcznik samopomocy dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania: M. Cooper, G. Todd „Bulimia - program terapii”, wyd. Zysk i s-ka.

Serdecznie pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty