Jak powstrzymać autoagresję?

Witam, Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Mam 27 lat, od jakiegoś czasu zaczęłam się ciąć na rękach (żadne to pocieszenie, ale omijam nadgarstki). Nie mam ani prób, a nawet myśli samobójczych. Nigdy się nie cięłam, jak to możliwe, że w moim wieku dopiero się coś takiego ujawniło? Nawet nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, dlaczego to robię. Do tej pory sam widok krwi mnie osłabiał, obecnie jak się potnę to patrzę na krew nie wywołuje ona u mnie żadnych reakcji. W opiniach, z jakimi udało mi się zetknąć, ludzie opisują, że nie czują bólu podczas cięcia, ujawnia się on dopiero po 1 h - w moim przypadku ja czuję ból jak się tnę, a mimo wszystko to robię. Dziś nawet „wydziergałam” sobie napis. Ręce mnie bolą a mimo to nie potrafię przestać i znowu sięgam po żyletkę. Specjalista zdiagnozował zaburzenia lękowe, jestem na lekach, ponadto obawia się tych samookaleczeń. Czy te obawy są uzasadnione, może mnie skierować na leczenie szpitalne? Co mogę zrobić w takie sytuacji? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Samookaleczenia są stosowane z różnych przyczyn - w celu rozładowania wewnętrznego napięcia, ukarania siebie, w wyniku zaburzeń psychicznych, itp. Zachowania autoagresywne mogą pojawić się w każdym wieku, jednak nie zawsze przyjmują formę samookaleczania się.
Warto, żeby podjęła się Pani psychoterapii. Zdiagnozowane zaburzenia lękowe mogą być przyczyną okaleczania się. Leczenie farmakologiczne pozwoli ustabilizować Pani stan psychiczny i zmniejszyć lęk. Natomiast psychoterapia pozwoli dotrzeć do podłoża problemów i pomóc je Pani rozwiązać.
Lekarz może skierować Panią na przymusowe leczenie, jeśli uzna, że Pani zachowanie i stan psychiczny zagrażają Pani lub otoczenia życiu lub zdrowiu. Warto, żeby porozmawiała Pani z nim o tym problemie. Lekarz powinien udzielić Pani szczegółowych informacji. Zachęcam do podjęcia się terapii, gdyż może to znacznie wpłynąć na Pani stan psychiczny i wspomóc leczenie farmakologiczne.

Pozdrawiam