Jak pozbyć się lęku przed chorobami?

Jak pozbyc sie lęku przed chorobami ?? tylko prosze nie odpowiadac mi na zasadzie , idz kobieto na terapie,. Byłam na terapii nie pomogło , od tygodnia biore atarax przepisal lekarz rodzinny. prosze o jakies sposoby przepracowania lęku. dziękuje Iga

Proszę Pani,

Do pewnego stopnia, lęk przed chorobami jest adekwatną reakcją emocjonalną. Przecież choroby są czymś co może nam się wydarzyć i co nie jest dla nas korzystne. Droga do przepracowania, nie będzie wiodła poprzez zwiększanie i zacieśnianie kontroli. Lecz przez uznanie, że nie możemy wszystkiego kontrolować, że istnieje po prostu jakiś poziom ryzyka w życiu. Ten lęk może sygnalizować, i być symptomem i objawem, a nie powodem. Może sygnalizować niepokój przed autonomicznym działaniem. To tylko kilka możliwości. Cóż jeśli uzna Pani, że to co Pani opisuje, psuje Pani jakość życia, to warto skorzystać z terapii. Nie wiem na jakiej terapii Pani była, moje doświadczenie mówi mi , że psychoterapia psychodynamiczna, jest skuteczna w takich sytuacjach.

Serdeczna pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry!

Niestety, nie istnieją proste porady, uniwersalne instrukcje radzenia sobie z lękami. Opracowywanie takich metod, sposobów udaje się przy osobistym kontakcie, lepszej wzajemnej znajomości z terapeutą, znajomości historii Pani życia, źródeł lęków itp. Warto zastanowić się, jak ocenia Pani swoją psychoterapię: w jaki sposób była pomocna, co zmieniła na lepsze. - a co się Pani nie podobało, czego brakowało, jako oczekiwania nie zostały spełnione. Często praca psychoterapeutyczna jest procesem długotrwałym, złożonym i niełatwym. Podobne jednak są lęki - nie pojawiają się nagle i znikąd, ale mają swoje źródła i mechanizmy powstawania, które trzeba stopniowo odkryć, zrozumieć. Z pewnością wymaga to wiele czasu i wysiłku, zarówno ze strony psychologa - jak i Pani.

Pozdrawiam!

Witam. Nie znam innego sposobu na Pani problem, niż psychoterapia, więc z pewnością nie będzie Pani usatysfakcjonowana moją odpowiedzią. Zasadnym wydaje mi się pytanie, co sprawiło, że Pani psychoterapia okazała się nieskuteczna: Jak długo trwała? W jakim nurcie i przez kogo była prowadzona? Dlaczego się zakończyła skoro nie było efektów? Pozdrawiam