Jak pozbyć się tego problemu w wieku 19-lat?

Witam. Mam 19 lat i pewien problem. Od pewnego czasu przyłapuję siebie na zapominaniu słów podczas rozmowy. Próbuje się wysłowić, układam sobie w głowie to, co chce przekazać i nagle zapomnę słów, albo mylę końcówki zdań (nieraz mi się zdarzy, że mam natłok myśli kiedy chce przekazać więcej informacji i pomimo, iż wiem, co mam powiedzieć, to źle odmienię, bo pomyli mi się jedno zdanie z drugim). Przez tą sytuację mam również problem z czytaniem, ponieważ albo zmiękczam, albo zgrubiam końcówki wyrazów i nie umiem z tym nic zrobić. Brzmi to tak, jakbym nie umiała czytać na głos, ale wcześniej nie miałam z tym większego problemu. Momentami zdarza mi się także, że się jąkam. Dzieje się to coraz częściej i myślę, że to może być spowodowane stresem związanym ze szkołą, do której szczerze nienawidzę uczęszczać, ponieważ przytłacza mnie większa ilość osób (jestem raczej nieśmiała) oraz presję, którą wywołują we mnie nauczyciele (jestem dobrą uczennicą, a jeśli coś mi nie wyjdzie, to słyszę komentarze typu "no, po tobie spodziewałam się czegoś lepszego"). Są na to jakieś ćwiczenia, abym mogła znów się swobodnie wypowiadać, bez stresu, że nie będę umiała czegoś opowiedzieć/przeczytać. Najlepiej bez konieczności wizyty u lekarza, ale jeżeli to niezbędne to proszę o napisanie.

Witam Panią,

Dobrze byłoby przeanalizować z psychologiem, psychoterapeutą Pani sytuację. Kiedy pojawiły się objawy? Czy są związane z jakimiś szkolnymi przeżyciami? Czy występują też inne, o których Pani nie wspomina, a mogą być również spowodowane przez szkołę. Jeśli to nerwica szkolna, trzeba koniecznie z nią popracować, aby osłabić tę "nienawiść", o której Pani pisze i wzmocnić Pani umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresogennych. Psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym, może okazać się skuteczna.

Można spróbować też treningów relaksacji, np. trening autogenny Schultza, ćwiczenia oparte na uważności itp., aby obniżyć poziom napięcia, który może wyzwalać objawy, o których Pani pisze. Jednak wobec opisanych przez Panią : "zmiękczania" czy "zgrubiania" końcówek wyrazów, warto byłoby skorzystać z wizyty stacjonarnej w poradni psychologicznej, aby dokładnie przyjrzeć się, na czym ono polega i co jest tego faktyczną przyczyną. Myślę, że praca nad eliminowaniem objawów pod kontrolą terapeuty, przywróci Pani pewność siebie, czego serdecznie życzę.