Jak pozbyć się uczucia lęku?

Witam. Wszystko zaczęło się od kręgosłupa piersiowego. Poczułam jakby gorący prąd przeszedł mi przez rękę i zatrzymał się około kręgosłupa. Do tego dołączyły się inne obawy: zlewne poty, uczucie jakby gula stanęła mi w gardle, napięciowy ból głowy i mięśni.

Ponadto chodziłam od lekarza do lekarza i stale mi powtarzano, że to na tle nerwowym. Nie dostałam żadnych leków oprócz Paracetamolu. Lekarz nie chciał nawet skierować mnie na prześwietlenie więc zrobiłam je prywatnie i wyszło, że mam zwapnienie kręgów 10,11,12 odcinka piersiowego. Poszłam więc prywatnie do ortopedy - bo oczywiście lekarz rodzinny nie dał mi skierowania i wyśmiał mnie - przepisał mi od razu rehabilitację i podejrzewa, że mam neuralgię międzyżebrową.

Udałam się do lekarza rodzinnego - ten oczywiście powiedział, że to " konował" i się nie zna. Udałam się do psychiatry - może on mi pomoże. Psychiatra stwierdził że moje objawy typu niepokój, lęk, zlewne poty, uczucie guli w gardle to nic innego, jak lęk uogólniony w związku z niepodjęciem odpowiedniego leczenia. Przepisał mi C*** 1-3 razy dziennie i do tego A***. Udałam się jeszcze do prof., który zajmuję się kręgosłupami i stwierdził, że mam stres okołokręgosłupowy i zalecił ponownie rehabilitację, laseroterapię i krioterapię.

Proszę mi powiedzieć czy te objawy świadczą o typowym lęku? Jak się ich pozbyć? Nie mam problemu wychodzenia z domu, wykonuję podstawowe czynności w domu, chodzę do koleżanek, ale czasem zdarza się, że taki lęk, obawa (sama nie umiem powiedzieć) przychodzi nagle i pojawia się napięciowy ból mięśni i głowy. Proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam!

Lęk nie jest związany z konkretnym rzeczywistym wydarzeniem, z takimi zjawiskami wiąże się strach. Lęk może być nieuświadomiony i pochodzić z dawnych przeżyć czy problemów.

Ma Pani stwierdzone problemy somatyczne, które powinna Pani leczyć według wskazań specjalistów. Lekarza rodzinnego może Pani zmienić. Myślę natomiast, że skoro odczuwa Pani dodatkowo dyskomfort fizyczny, który może być spowodowany Pani psychiką, to warto podjąć się psychoterapii. Psychoterapia pozwoli Pani głębiej spojrzeć w siebie i poznać przyczynę problemów. Może dzięki pracy z psychoterapeutą poprawi się Pani samopoczucie zarówno psychiczne, jak i komfort fizyczny.

Praca nad sobą pozwoli rozwiązać wiele problemów, często zepchniętych na daleki plan, oraz nauczyć się odpowiednio rozpoznawać emocje i pracować nad sobą. W każdym schorzeniu psychika jest bardzo ważna, dlatego powinna Pani o nią zadbać. Może Pani przez to uzyskać o wiele lepsze wyniki w leczeniu schorzeń somatycznych.

Pozdrawiam