Jak przekonać partnera do legalizacji związku?

Jestem z partnerem prawie 5 lat, mamy trzyletniego syna i mieszkamy razem od 3-4 lat. Od jakiegoś czasu zaczęłam delikatnie dawać do zrozumienia partnerowi że może czas najwyższy zrobić następny krok w naszym życiu iu. Chodziło mi o oświadczyny.ale on powiedział że nie będzie ze mną rozmawiać na ten temat. Bardzo mnie to zabolało ponieważ chciałabym już zapieczętować ten związek w końcu nie układa nam się najgorzej. On ciągle unika tematu i widać że nie chce tego zrobić. Miał tyle okazji ale wiecznie ma wymówkę. Nie wiem co robić czasami wydaje mi się, że on po prostu nie traktuje naszego związku tak poważnie i wie że kiedyś możemy się rozstac. Jak z nim rozmawiac? Każda próba rozmowy o ślubie czy zaręczynach kończą się sprzeczka

Witam, udałby bym się z tym problemem do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii par.
To skomplikowane, bo pomimo, że istnieją niezalegalizowane związki z dzueśmy szczęśliwe i długotrwałe to myślę, że dla syna lepiej by było wyrastać w zalegalzowanym zwięzku, szczególnie w malym miasteczku.
Pozdrawiam

Dzień dobry, sytuacja jest skomplikowana o tyle, że jesteście Państwo w związku, mieszkacie razem, macie dziecko, więc dla partnera ta sytuacja może być po prostu wygodna i nie czuje potrzeby zmiany ani ślubu, dlatego może uciekać od rozmów na ten temat. Warto udać się na konsultację psychoterapeutyczną dla par i porozmawiać o tym, jak Pani to widzi i dlaczego ślub jest dla Pani ważny, oraz co powoduje, że partner go nie chce. Taka otwarta rozmowa może pomóc w tej sytuacji. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w Warszawie, tel. 692 13 99 40, http://subteno.warszawa.pl